ADALET BAKANIMIZ SAYIN KENAN İPEK KAZAN ADALET SARAYI'NI HİZMETE AÇTI. A+ A-
24.05.2015

Kıymetli meslektaşlarım...

Kıymetli Kazanlılar…

Bugün, Kazan Adalet Sarayımız’ın açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu vesileyle hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Daha yakın zamanlara kadar Kazanköy olarak anılan Kazan’ın, bugün gelişmiş bir şehir yolunda olduğunu görmek mutluluk verici.

Hem tarım, hem de sanayi için Kazan’ın bereketli toprakları yuva olmuştur. Bugün geldiği yer itibariyle Kazanköy, başkentimizin yanı başında yeni cazibe merkezlerinden Kazankent’e dönüşmüştür.

Kazan’ın son on yılda nüfusunun iki kat arttığı hesap edildiğinde, göç vermeyip aksine göç alan bir yer olduğu da görülür. Bu durum Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki ortalama yerleşim birimleri için istisna teşkil etmektedir. Bu yüzden Kazan’ın hem dışarıya fazla göç vermemesi, hem de dışarıdan göç alması ilçe ekonomisi için önemli bir katkı sunmaktadır.

Kazan’ın tarımda olduğu kadar artık sanayide de iddialı olduğunu biliyorum. Bunun, tarım alanlarına zarar vermeyecek şekilde, dengede tutulması önem arzetmektedir. Bu konuda Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın gereken hassasiyeti göstereceğine olan inancımı belirtmek istiyorum.

Kıymetli Kazanlılar…

Adalet Bakanlığı olarak son 12 yılda yaptığımız adalet sarayı sayısı 200’ü bulmuştur. Bu aynı zamanda şu oranları da karşımıza getirmektedir: 2003 yılı öncesine kadar adalet hizmetlerinin verildiği kapalı alan toplamı 569.059 metrekare iken, son 12 yılda hizmete açılan 200 adalet sarayının toplam metrekare alanı 3 milyonu geçmiştir.

Adalet hizmetlerinin daha donanımlı, nezih, ferah ortamlarda yürütülmesini önemsediğimi belirtmek isterim. Böyle bir yerden tam olarak adaleti bekleyebiliriz. Hükümetlerimiz döneminde adalet bütçesi de sürekli artış göstermiştir.

Son on iki yılda Adalet Bakanlığımız ve diğer yargı organlarının toplam bütçesi tam 10 kat artış göstermiştir. Bu da adaletin ve yargı hizmetlerinin her geçen zaman toplumun ve devletin daha fazla merkezinde yer aldığı anlamına gelmektedir.

Elbette sadece fizikî iyileştirmeler yeterli olamazdı. Meselelere bütüncül yaklaşma en doğru yolu-yöntemi ve çözümü getirecektir. Bu yüzden temel kanunların çoğunu baştan sona değiştirdik.

Adalet hizmetlerine güven, hız ve memnuniyet oranının da artırılması gerekmektedir.

Bu noktada önemli çözüm yolları ve yenilikler getirecek Yargı Reformu Stratejimiz yakın bir zaman önce açıklandı.

Böylelikle önümüzdeki dönem için yargımızın yol haritasını belirledik.

 Ortak akıl neticesinde oluşan Reform Stratejimizin bir kaç ana belirleyeni bulunuyor. Bu amaçların üst seviyede gerçekleştirilmesini önemsiyoruz.

Öncelikle yargı bağımsızlığının ve özellikle tarafsızlığının daha da güçlendirilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Her kurum gibi yargıdaki hesap verebilirliğin ve şeffaflığın artırılması gerekmektedir. Bu konuda gereken ne olursa yapacağız.

Yargı mensuplarımızın da vatandaşlarımızın da başta gelene beklentisi yargının daha etkin, hızlı ve verimli çalışmasının temin edilmesidir. Milletimiz bizden adalet bekliyor. Bunun bahanesi olmaz.

Bir diğer temel amaç da vatandaşlarımızın memnuniyetini esas alan insan odaklı bir sistemin geliştirilmesidir.

Son olarak özgürlükleri koruyan ve geliştiren bir yaklaşımın hakim kılınması amacını da önceliyoruz. Bu reform belgesi doğrultusunda halkımızın hak aramasını kolaylaştırıyoruz. Önemli yenilikler getiriyoruz. Mağdurlarımızın yanında olmaya, onlara yeni bir hayatın kapısını aralamaya niyetliyiz. Bu yönde ciddi bir kanun çalışmamız bulunmaktadır.

İstinaf Mahkemeleri ile daha hızlı ve etkin yargılamayı hayata geçireceğiz. İstinaf Mahkemeleri ile Yargıtay’da sayısı milyonları bulan dosyanın önüne geçmiş olacağız.

Alternatif çözüm yollarını güçlendiriyoruz, etkinleştiriyoruz. Artık her işi mahkemeye, her işi hakime götürmeye gerek kalmayacak.

Uzlaşma, arabuluculuk, zorunlu hakem heyetleri, tahkim kurumu ile işlerimiz ve ihtilaflarımızın çözümü kolaylaşacak.

Hem daha hızlı sonuç alınacak, hem de mahkeme kapılarında zaman geçirilmeyecek. Bunların yanı sıra vatandaşlarımızın sırtında yük olan mahkeme masraflarından, artık vatandaşlarımızı kurtarmış olacağız.

Bakanlığımızda kurulan 19 ayrı uzman kurulu reformları çalışmaktadır. Yeni yasama döneminde bu bakımdan yoğun bir gündemimiz olacak.

Beş yıllık süreçte bu yasalar ve istinaf mahkemelerinin devreye girmesi ile yargıdaki 17 milyon dava dosyası yarıya inecek. Bu hem yargının iş yükünün azalması anlamına gelirken, daha da önemlisi vatandaşlarımızın işlerinin ve davalarının daha hızlı çözüme kavuşturulması anlamına gelmektedir.

Kıymetli Kazanlılar…

Kıymetli meslektaşlarım…

Bugün Türkiye olarak dünya sahnesine çıkmış durumdayız. Tarih ve medeniyet yürüyüşümüze kaldığımız yerden devam etme iradesini taşıyoruz. Tarihimiz bize bu misyonu doğal bir şekilde yüklemektedir. Bunların sorumluluğu ile hareket etmek durumundayız.

 İlk derece yargı organlarından yüksek yargı organlarına, merkezi idareden yerel yönetimlere kadar tüm kurumlar, kurullar ve yetkililer kendisini artık buna göre yeniden güncellemelidir.

Zamanın gerisinde kalamayız, sorumluluklarımız bize bunun yanlışlığını göstermektedir.

Kendimize devletimizin ve milletimizin yüklendiği misyona göre hareket alanı oluşturmak durumundayız. Milletimizin iradesinin her geçen zaman güçlendiği bir dönemde artık devletin tüm organları bu yönde kendisini yenilemelidir.

Hakim ve savcının mesleki olarak, görev tanımı ve hareket alanı kanunlarımızda gayet açık ve nettir. Bu alanın dışına çıkılması, görev tanımlarının hiçe sayılmasını doğru bulmuyorum. Hatta bu yönde bir algı oluşturmak, taraf görüntüsü vermek yine yargıya güveni sarsmaktadır.

O yüzden yargı mensubunun milleti adına adalet yargı görevini yerine getirmek dışında, gizli bir ajandası, gizli bir gündemi, milletimizin geleceği ile ilgisi olmayan bir amacı yönelmesi kabul edilemez.

Herkes görevini yapacak, evet sadece görevini yapacak. En iyi şekilde görevini yapacak.

Milletimizin en iyi hizmete, en iyi haklara, en iyi standartlara sahip olması gerektiğine inanıyorum.

Bu inanç sadece benim değil, tüm Türkiye sevdalılarının birincil motivasyon kaynağıdır.

Bugün artık Avrupa'nın gelişmiş ülkelerin arasında Türkiye bulunmaktadır. Halkımızın yaşam standardı da üst seviyededir.

Bunlar yeter mi, yetmez elbette.

O yüzden yeni projeler ile, yeni çalışmalar ile milletimizin huzuruna çıkmaya devam edeceğiz.

Allah’ın izniyle bugün Kazan Adalet Sarayımızın açılışını yapıyoruz.

Toplam Taban Alanı 1.365,20 m2, Toplam İnşaat Alanı 4.720,36 m2, Toplam Kat Sayısı Bodrum+Zemin + 1. ve 2. Katlar olmak üzere çok güzel bir adalet sarayını daha ülkemize kazandırdık.

Duruşma salonları, hakim-savcı odaları, kalem odaları, ön bürolar, ilçe seçim müdürlüğü, adli sicil gibi kullanım alanları yanında kafeteryası da olan adalet sarayımız, gördüğünüz gibi mimari açıdan gayet estetik bir yapıya sahip.

Kazan ilçemizin gelişmesi ile artan iş yükünü ancak böyle bir adalet sarayı karşılayabilirdi. Adalet hizmetlerinde fiziki mekan ihtiyacı çok uzun bir süre için artık karşılanmıştır.

Kıymetli meslektaşlarım...

Kıymetli Kazanlılar...

Bizim felsefemiz "Hak için halka hizmettir". O yüzden var gücümüzle milletimiz için, devletimiz için çalışmayı sürdürüyoruz.

Her birimiz kendi işimizde en iyiyi hedeflediğimizde kalkınma ve ilerleme hızımız da artacak.

Önümüzde seçimler var. Seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Ortaya çıkan sonucun yeni bir anayasanın da artık kapısını aralamasını temenni ediyorum.

Yeni bir anayasa ile millet ve devlet olarak kendimizi yenileme imkanına sahip olabiliriz.

Milletimizin ruhunun ve iradesinin yansıdığı bir anayasayı hak ediyorsunuz.

Seçimlerin huzurlu geçmesi için, güvenliğinin sağlanması noktasında Bakanlık olarak biz görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz.

Millet iradesinin tam tecellisinin önünde hiç bir engel duramaz.

O yüzden ortaya çıkacak aksaklıkların, engellerin, sorunların hızlı ve etkin bir şekilde, hem de zararsız bir şekilde ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz.

 Konuşmamın sonunda Kazan Adalet Sarayının Kazanlılara, milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←