VATANDAŞLIKTAN ÇIKARTILMASI İADE EDİLMESİNE ENGEL DEĞİLDİR A+ A-
06.06.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Gülen’in vatandaşlıktan çıkarılması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bozdağ,  “vatandaşlıktan çıkartılması iade edilmesine engel değildir” dedi.

Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“Şimdi önce şunu ifade etmek lazım. Biliyorsunuz daha önce KHK ile bir değişiklik yaptık. Orada kaçak konusu söz konusuydu. Kaçaklar eskiden kovuşturma aşamasında belli davetlere uymazsa kaçak pozisyona düşüyordu. Şimdi soruşturma aşamasında da kaçak pozisyonuna düşmesini sağlayan bir düzenleme yaptık. Bunun ana amacı soruşturmadan kaçan kişinin adli mercilere gelip teslim olmasını, kendilerine yöneltilen suçlamalara cevap vermesini sağlamak, adli süreçlerin uzatılmasını önlemektir. Bu maksatla yapıldı.

Şimdi vatandaşlıktan çıkarma konusuna gelince, FETÖ Terör örgütü kurucusu, yöneticisi ,terörist başı Gülen'in iadesinden vazgeçildiği anlamına gelmez. Şu anda ABD ile ilişkilerin ana gündemi FETÖ'nün geçici tutuklanması ve arkasından Türkiye’ye iade edilmesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dış işleri Bakanımız, Adalet Bakanı olarak ben ve Amerikalı muhatapları ile görüşen bütün Bakanlarımızın ana gündemlerinden bir tanesi FETÖ’nün geçici tutuklanması Türkiye'ye iadesidir. Türkiye bundan vazgeçmiş değil, vazgeçmesi de mümkün değil. Türkiye olarak biz Terörist başı Gülen'i eninde sonunda Türkiye'ye getireceğiz. Türk yargısının huzuruna çıkaracağız. Türk Milleti adına Türk yargısı ondan yaptıklarının hesabını soracaktır. Belki şuanda bu olmadı ama bu eninde sonunda gerçekleşecektir. Türkiye'nin bundan vazgeçmesi asla söz konusu değildir.

Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili şu anda bir prosedür işliyor. Ama diyelim ki İç İşleri Bakanlığı ilana çıktı, bu ilan süresinde dönmediği zaman vatandaşlıktan çıkarılması otomatik değil. Bu Bakanlar kurulunun takdirine bağlı bir şey. Bakanlar kurulu çıkarıp çıkarmayacağına kendi ayrıca karar verecektir. Kaldı ki henüz şu anda böyle bir alınış karar da yoktur ve yargılama hakkı Türkiye'nin her şartta mahfuzdur. Türkiye'nin yargılama hakkının ortadan kalkması hiçbir şartta söz konusu değildir.

Bakanlar Kurulu Bu yetkisini kullanıp kullanmamak Bakanlar kurulunun takdirinde olan bir konu. Yani kullanır mı, kullanmaz mı? O şimdiden kestirilemez diyorum.”

BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK ÇALIŞMALARI

Hakimler ve Savcılar kanunu, Anayasa mahkemesi kanunu, Danıştay kanunu, Uyuşmazlık mahkemesi kanunu İdari Yargılama usul kanunu, Askeri ceza kanunu ve Askeri yargıya ilişkin uyum tasarısı hazırlandı, Başbakanlığa gönderildi önümüzdeki pazartesi muhtemelen Bakanlar kurulu gündemine gelecek ve ondan sonra meclise getirilecek. Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra yasalaşacak. Bu tatile girmeden önce inşallah bu yasaların çıkmasını planlıyoruz. Ramazan Bayramından sonra da çalışabiliriz.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←