TERÖR AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR A+ A-
06.01.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir’deki yaşanan menfur terör saldırısıyla ilgili detayları paylaştı. Bakan Bozdağ’ın açıklaması şu şekilde:

ŞEHİT POLİS BÜYÜK BİR FEKALETİN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR

Dün saat 16.00 sularında İzmir ilimiz Bayraklı Adliyesi C Blok giriş kapısında bulunan  polis noktasının önünde bir Broadway marka aracın patlatılması ve patlamanın sonunda bu teröristin takibi ve diğer bir noktada indirilen teröristin tespiti üzerine başlayan çatışma sırasında 1 polisimiz, 1 adliye çalışanımız şehit oldu. Şehitlerimize öncelikle Allah’tan rahmet diliyorum, 9 yaralımıza acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin yakınlarına, emniyet, adliye teşkilatlarına ve çalışanlarına, aziz milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Eylemi yapan teröristlerin ikisi kahraman güvenlik güçlerimizin mücadelesi sonucunda ölü olarak ele geçirilmiştir. Polis Memuru Fethi Sekin gerçekten çok büyük bir kahramanlık göstermek suretiyle adeta kendisini feda ederek, pek çok insanımızın belki de şehit olmasına, yaralanmasına yol açacak büyük bir felaketin önüne geçmiştir. Bu vesile ile şehit polis memurumuz Fethi Sekin’i ve yaralı polis memurlarımızı, onların şahsında bütün emniyet, asker teşkilatımızı hasılı terörle mücadele eden bütün güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum. Milletimiz onlara şükran borçludur. Polisimizin, askerimizin ve tüm güvenlik güçlerimizin teröristlerle kahramanca mücadelesi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir.

SALDIRI 81 İLE KARŞI YAPILMIŞTIR

Menfur terör saldırısı her ne kadar İzmir Adalet Sarayı etrafında ve Adalet Sarayı’na dönük olarak gerçekleştirilmiş olsa da bu saldırı bütün Türkiye’ye karşı, Türk milletine karşı ve sadece İzmir’e değil, 81 ilimize karşı yapılmış terör saldırısıdır. Terör saldırıları ülkemizin huzurunu, milletimizin birliğini ve barış içinde yaşamasını, kardeşlik hukukunu asla yok edemeyecektir. Bu terör saldırısını yapanlar, yaptıranlar ve onlara bu taşeronluk görevini veren kirli ve karanlık güçler çok iyi bilmelidir ki; Tükiye’yi ve Türk Milletini terörle etkin ve kararlı mücadeleden asla vazgeçiremeyeceklerdir. Bu tür saldırılar devletimizin, güvenlik güçlerimizin, hükümetimizin terörle etkin ve kararlı mücadelesinde asla bir zaafa yol açmayacak, mücadele daha da etkinleştirilerek, daha da kararlı bir şekilde devam edecektir.

YAKLAŞIK 10 TERÖR ÖRGÜTÜYLE EŞ ZAMANLI MÜCADELE

Dünyada PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C ve daha başka isimler altında şaklaşık 10 civarında terör örgütüyle eş zamanlı mücadele eden tek ülke Türkiye’dir. Türkiye bugüne kadar bu terör örgütleriyle nasıl mücadele ettiyse bundan sonra da mücadelesini devam ettirecektir ve terör asla kazanamayacaktır. Eninde sonunda kaybedecektir. Nice terör örgütleri oldu. Türkiye’ye dönük eylem yapan, milletimizin ve devletimizin huzur, barış ve birliğine kast eden pek çok terör örgütü oldu. Bir kısmının adını bile artık kimse hatırlamıyor. Emin olun Türkiye’de bugün eylem yapan terör örgütlerinin de bir zaman sonra kimse adını hatırlamayacaktır. Ama Türkiye devleti ve Türk milleti var ve bir olarak, hür ve bağımsız bir şekilde inşallah kıyamete kadar var olmaya devam edecektir.

18 GÖZALTI YAPILDI, TERÖRİST KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Eylem sırasında yaralanan 9 vatandaşımızdan 2’i ayakta tedavi edilerek, taburcu edilmiştir. Kalan 7 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. Hiçbirinin hayati tehlikesi söz konusu değil. Hastanede tedavisi süren yaralılarımızdan 3’ü avukat, 2’si polis, 2’si de sivil vatandaşımızdır. Yaralılarımıza tekrar acil şifalar diliyorum. Şu ana kadar soruşturma bütün boyutlarıyla Cumhuriyet Başsavcılığı ve kolluk güçleri tarafından yürütülmektedir. Savcılığımızdan edindiğimiz bilgiye göre şu an itibariyle 18 gözaltı yapılmıştır. Saldırıyı yapan teröristlerin kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Ancak şu anda kimlik bilgilerini açıklamıyoruz, hem soruşturmanın selameti bakımından, hem de bu teröristlerle irtibatta bulunan ve yardım yataklık eden diğer bağlantıların tespiti bakımından bunların şu aşamada kimliklerini açıklamıyoruz. İleride bunlar ortaya çıktıkça bunların kimlikleri de elbette kamuoyu ile basınımızla paylaşılacaktır.

Terör eylemini gerçekleştiren terör örgütü konusunda herhangi bir tereddüt yok, şu anda elde ettiğimiz bütün bilgiler eylemi gerçekleştirme talimatını veren terör örgütünün, bölücü terör örgütü PKK olduğunu göstermektedir. Teröristlerin de bölücü terör örgütü PKK’nın teröristleri olduğunu göstermektedir. Bunda şu anki deliller çerçevesinde herhangi bir tereddüt ve şüphe yoktur. Bunu özellikle ifade etmek isterim. Tabii eylemin adliyede, İzmir’de olması buna birileri farklı mesajlar yüklemek isteyebilir. Çok net ifade etmek isterim terör örgütlerinin amaçları, gerekçeleri, eylem türleri, eylem yerleri ne olursa olsun hepimiz biliyoruz ki bu terör örgütleri insanlığın düşmanıdır, huzurun düşmanıdır, barışın düşmanıdır, kardeşliğin ve birliğin düşmanıdır. Dünyanın hiçbir yerinde terör örgütleri insanlığa, huzura, barışa fayda sağlamamıştır. Birliğe, dirliğe fayda sağlamamıştır, her daim zararın en büyüğünü vermiştir ve bunları yok etmek için mücadele etmiştir. Bu nedenle bu saldırının İzmir’de yapılmış olması, sadece İzmir’e dönük bir saldırı olarak görmek fevkalade yanlış olur. Türkiye’nin 81 iline dönük, hepimize dönük, 79 milyon vatan evladına dönük bir terör saldırısıdır. Terörün dini, dili, rengi, milliyeti, vatanı olmaz. Terör terördür, terörist teröristtir eylemlerinin farklılığı, yerleri bunların bu vasıflarını ortadan asla kaldırmaz, kaldırması da mümkün değildir.

VARDİYALI TERÖR EYLEMLERİ

Türkiye’de, dün Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi pek çok terör örgütü vardiyalı terör eylemleri yapmakla hedeflerine ulaşacağını hesap ediyorlar, onları kullanan dış güçler de bu suretle hedeflerine ulaşacaklarını düşünüyorlar. PKK eylem yapıyor o bırakıyor sonra bakıyorsunuz arkasından DEAŞ terör örgütü bir eylem yapıyor, o bırakıyor bakıyorsunuz FETÖ terör örgütü bir eylem yapıyor. Adeta vardiya usulu yapıyorlar, kaç vardiya çalışırlarsa çalışsınlar, dayanışma içinde olsunlar, bazen DEAŞ, bazen FETÖ ve onlara lojistik destek sağlayan başka terör örgütleri veya gizli yapılar olsun kim olursa olsun Türkiye bunlarla baş edecek güce, kudrete sahiptir. Bundan sonraki mücadelesi de kararlı bir şekilde devam edecektir. Türkiye’nin hem ülke içindeki, hem ülke dışındaki terörle mücadelesi sürecektir. Hem de artarak sürecektir, onların eyleme geçmesini beklemeden onların inlerinde başına çökerek devam edecektir. İnlerine girilecek, nerede terörist, terör örgütü bulunursa tereddütsüz imha edilecektir. Türkiye bu noktadaki kararlılığını terör bitene kadar devam ettirecektir.

İZMİR’İN TARİHİNE BAKMAMIŞLAR

İzmir huzurun, kardeşliğin, birliğin, barışın şehridir. İzmir’in huzuruna, barışına, birliğine, kardeşliğine zarar vermek isteyenlere en büyük cevabı, birliğine, dirliğine, huzuruna, barışına, kardeşliğine sahip çıkan İzmirlilerden alacaktır, ben ona yürekten inanıyorum. Çünkü, Kurtuluş Savaşı’nın ateşini yakan Hasan Tahsin nasıl burada ‘vatan, millet, bağımsızlık’ deyip bu ateşi yaktı, bu ateş bütün Türkiye’yi kucakladı ve bağımsızlığa giden, bugünkü büyük Türkiye’ye giden yolu açtıysa ben inanıyorum ki İzmir’e kast etmeye çalışanlar ve İzmir’de terörü getirmek isteyenler, terör ile İzmir’in huzurunu, birliğini, dirliğini bozmak isteyenler İzmir’in tarihine iyi bakmamışlardır. Bakmış olsalardı bu tarihin her türlü teröre karşı her türlü saldırıya karşı birlik, dirlik, barış dediğini ve buna sahip çıktığını görürlerdi. Buradan bütün İzmirli vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Onların sağduyusu terör örgütlerinin bütün planlarını, kriz, kaos, kargaşa ve provokasyon hedeflerini ortadan kaldıracaktır, çünkü İzmir’in geçmişte yaptıkları bugün ve yarın yapacaklarının da teminatıdır. O yüzden kim ne hesap ederse etsin bu hesaplarında boşa çıktığını bundan sonrada çıkacağını burada ifade etmek istiyorum. Tekrar İzmirlilere, aziz milletimize, başsağlığı diliyorum, sabır diliyorum.

ŞEHİT POLİS BÜYÜK BİR FACİAYI ÖNLEDİ

Fethi Sekin büyük bir kahramanlık yaptı. Esasında 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Ömer Halis Demir’in yaptığı, Türkiye’yi belki yüz yıl geriye götürecek bir karanlığı nasıl sonlandırdıysa kirli ve kanlı darbe teşebbüsünü nasıl başarısız kıldıysa, sonuçsuz kıldıysa, Fethi Sekin kardeşimizin, şehidimizin yaptığı da aynı şekilde büyük bir faciayı önlemiştir. Terör saldırısını yapanların üzerilerinde çıkan malzemeye baktığınızda iki teröristin eş zamanlı geldiği, iki aracın olduğuna baktığınızda araçta bir tanesinde patlayıcı var bir tanesinde patlayıcı yok. Belli ki patlayıcı olan aracı patlattıktan sonra diğer teröristin yanında olan silahlarla İzmir Adliyemizi hedef alan atışlar yapması ve diğerinin de muhtemel ki adliyeye girmek suretiyle adliye içerisinde bir büyük faciaya yol açacak eylem gerçekleştirmesi planlandığı değerlendiriliyor.

İSİMLERİ YAŞATILACAK

Yani bu büyük planı Fethi Sekin cesaretiyle, kahramanlığıyla, mücadelesiyle ve şahadeti göze alan anlayışıyla önlemiştir. Onun için hepimiz ona şükranız. Allah tekrar gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet eylesin, bunlar diridir zaten biz öyle olduğuna inanıyoruz, inancımız gereği ama onların isimlerini yaşatmak da bizim vazifemizdir. Dün Sayın Başbakanımız da bu konun değerlendirilmesini ifade ettiler. Biz de biraz önce sayın başsavcımızla, valimizle ve adliyedeki diğer arkadaşlarımızla bunun değerlendirmesini yaptık onun ismini yaşatmak bizim vazifemizdir. Değerlendirecek arkadaşlarımız nereye, nasıl verileceğini ona göre ismini bir yere vermek suretiyle yaşatacağız bunu kamuoyu ile paylaşacağız.

TÜRK YARGISI ADALETE VE HUKUKA BÜYÜK HİZMET ETMİŞTİR

Teröristler iki kişi, birisi terör soruşturmalarını yürüten savcıların ve terör yargılamalarını yapan mahkemelerin olduğu noktada indiriliyor ve onun valiz şeklinde çantası var ve çantasının içerisinde çok ağır silahlar var. Ve diğeri de aracın patladığı noktaya getiriyor ancak orada bekleyen onların hesap edemediği gelişmeler olunca eylem erken başlamış oluyor. Patlama daha erken gerçekleşiyor ve onlar planlarını gerçekleştiremiyor. Tabii el bombaları da var. Tanksavar, çok tesirli bir şey, bir buçuk metrelik duvarı delip geçebilecek yıkabilecek ağırlıktaki, bundan yedi tane var.  Bizim değerlendirmelerimize göre patlama olduktan sonra bir tanesi C bloğa dönük işte bu silahlarla saldırı yaparken diğeri de el bombalarıyla içeri girmeyi planlamışlar şeklinde bir sonuç ortaya çıkıyor. Tabii bu da son derece önemli ama buradan şunu ifade etmemiz lazım Türk yargısı bugüne kadar adalete ve hukuka büyük hizmet etmiştir. Çok da şehit vermiştir en son şehitlerimizden birisi bildiğiniz gibi İstanbul Çağlayan’da Mehmet Selim Kiraz isimli cumhuriyet savcımızdır. Ama hiçbir zaman adaletten ve hukuktan sapmamıştır. Adaleti ve hukuku ayakta tutmaktan devletin kendilerine yüklediği görevi, milletin kendilerine verdiği yetkiyi cesaretle kullanmaktan geri kalmamışlardır. Türk yargısında görev yapan hakimlerimiz, savcılarımız, diğer yardımcı adliye personelimiz bundan sonra da görevine devam edecektir. Eğer birilerinin 'biz korkuturuz, yıldırırız, sindiririz' diye bir hesabı varsa boşuna hesap kitap yapmasınlar karşılarında korkacak, yılacak, sinecek görevini, yapmaktan vazgeçecek kimse yoktur. Herkes görevini bugüne kadar nasıl büyük bir cesaretle, iyi niyetle sabırla doğru bir şekilde yürütüp, adaleti ve hukuku ayakta tutmak için mücadele etmişse Türk yargısında görev yapan herkes bundan sonrada aynı şekilde görevini sürdürecektir.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←