ŞEHİT SAVCI MEHMET SELİM KİRAZ TÖRENLE ANILDI A+ A-
30.03.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rahmetle anarak, 3 yıl önce burada, hain kalleş saldırı sonucu hayatını adaletin tesisi ve ülkenin birliği, beraberliği için adamış büyük bir insanı hakka uğurladıklarını söyledi.​

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, şehit edilişinin 3. yılında Çağlayan Adliyesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene şehit savcının babası Hakkı Kiraz'ın yanısıra HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Menteş, Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Aydıner, HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar ile hakim, savcı, adliye çalışanı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şehit Selim Kiraz’a rahmet diledi. Gül, 3 yıl önce burada, hain kalleş saldırı sonucu hayatını adaletin tesisi ve ülkenin birli Törene ayrıca şehit savcının babası Hakkı Kiraz, HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Menteş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Aydıner, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, bazı HSK üyeleri ile hakim savcılar, adliye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.ği, beraberliği için adamış büyük bir insanı hakka uğurladıklarını söyledi.

Bu olayın bütün faillerinin yargı önünde hesap vermesi için büyük bir titizlikle çalışıldığını anlatan Adalet Bakanı Gül, bu konudaki gelişmeleri de hep birlikte takip ettiklerini belirtti.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Bakan Gül, son 5 yıldır yoğun bir şekilde Türkiye'ye yönelik terör hadiselerinin artırıldığını gördüklerine dikkati çekerek, "Adına FETÖ, YPG, PKK, DEAŞ, DHKP-C hangi örgütün ismini dersek diyelim, bu proje, terör örgütlerinin temel amacı, ülkemizin birliğini, beraberliğini bağımsızlığını, istiklalini ve istikbalini ortadan kaldırmaktır. Bayrağımızı, vatanımızın birliğini, devletimizin bekasını tehdit eden bu örgütlere karşı devletimiz bütün kurumlarıyla, bütün organlarıyla kararlı bir şekilde mücadelesini sürdürmüştür, sürdürmeye devam edecektir." diye konuştu.

Bu coğrafyada binlerce yıldır hainlerin ve her türlü terör örgütlerinin cirit attığını anlatan Bakan Gül, "Ama ay-yıldızlı bayrağımızı, bağımsızlığımızı bu örgütler asla ortadan kaldıramamışlardır. Milletimizin büyüklüğü, terör örgütlerinin alçaklığı arasında gerçekten sonsuz bir mesafe vardır. Milletimizin ve devletimizin büyüklüğü, bu alçak terör örgütlerini elbette dize getirecektir." dedi.  Gül, "Adalet mülkün temelidir" ifadesine vurgu yaparak, adaleti hedef almanın, devleti ve milleti hedef almak olduğunu ifade etti.

BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİ MİNNETLE YAD EDİYORUM

Adaletin müstesna değer ve ortak paydaları olduğunu dile getiren Gül, şunları kaydetti:

"Görevini yapan kamu görevlilerinin, özellikle de hakim, savcıların hedef gösterilmesinin hangi amaca matuf olursa olsun mazur görülecek hiçbir yanı olmadığını da bu vesileyle ifade etmek isterim. Bugün Türk yargısı, Türk milleti adına mücadele verirken kafasına silah dayayarak da her türlü haksız ithamlarda bulunarak da yargı mensuplarımızı lekelemek gerçekten hiç kimseye fayda vermeyeceği gibi adaletin tecellisi için büyük fedakarlık yapan yargı mensuplarımıza da çok büyük bir haksızlık olacaktır. Bu nedenle Afrin'de terör örgütleriyle mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimizi, bugün de şehitlerimiz var, ülkemizin birliği, bekası için hayatını bu cennet vatana seve seve veren bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. "

Kiraz'ın şehadetinden sonra kullanılan dile bakıldığında, bir savcıya, bir cana yapılan saldırı karşısında nasıl ideolojik bir dil kullanıldığını, gerek medyada, gerek farklı yerlerde üzülerek gördüklerini anımsatan Bakan Gül, "Elbette herkes kendisine yakışanı, adalet de hak edene hak ettiğini vermenin bir uğraşısıdır. Adeta cinayeti meşru gösterme işgüzarlığı, gafleti ve aymazlığını büyük bir üzüntüyle takip ettik." dedi.

Bakan Abdülhamit Gül, 15 Temmuz sürecinde de yine adliyelerin, yargı mensuplarının, Türkiye'nin bekası ve ülkenin dirliği, birliği için büyük bir fedakarlık gösterdiğini belirterek, "Ben bu vesileyle hem Afrin'de hem Doğu, Güneydoğu'da ülkemizde vatanın bekası için canını veren bütün Mehmetçiğimize, güvenlik güçlerimize, yargı mensuplarımıza, adliye çalışanlarımıza ve bütün şehitlerimizi rahmetle minnetle yad ediyorum. Bir araya gelmemize vesile olan şehidimiz Mehmet Selim Kiraz'ı da minnetle, rahmetle yad ediyorum." ifadelerini kullandı.

     

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←