SAMSUN ` DA "ÜRÜN VE EL SANATLARI" FUARI AÇILDI A+ A-
29.06.2018

Adalet Bakanlığına bağlı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından her yıl bir ilde düzenlenen fuar kapsamında, 59 cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler tarafından yapılan ürünlerin satışa sunulduğu “Ürün ve El Sanatları Fuarı”, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda 28 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında sergilenecek. 

Türkiye genelinde 59 cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler tarafından üretilen yiyecekten giyeceğe, el sanatlarından ev eşyasına kadar pek çok ürün, Samsun'da açılan "Ürün ve El Sanatları Fuarı"nda sergileniyor.

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz ve Adalet Bakanlığı İşyurtları Daire Başkanı Murat Atan da açılışa katıldı.

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, dört duvar arasında cezasını çeken insanların da topluma kazandırılması gerektiğini söyledi.

Cezaevine düşen insanların zamanını boncuk yaparak geçirdiğini sananlar bulunduğuna dikkati çeken Bilal Uçar, şöyle konuştu:

"İş yurtlarında üretilen ürünlerin cezaevindeki mahkumlar tarafından üretildiğini görünce ne büyük bir iş başarıldığını vatandaşlarımız görmüş olacak. Adalet sistemimizde cezaevinden çıkan insanların topluma karıştığında korkulan değil toplumun ara elemanı, aranan elamanı olması konusunda büyük bir işi başardık. Özel iş yerlerinin hükümlü çalıştırma zorunluğu var ama genelde bundan kaçınıyorlar. Bizim iş yurtlarımızda meslek sahibi olmuş hükümlüler, ara eleman ihtiyacını karşılamış oluyor. Bu insanların topluma kazandırılmasında bizim yaptığımız fedakarlıkların ortaya çıkması ancak iş verenlerin de meslek sahibi olmuş kardeşlerimize sahip çıkması ile olur."

Adalet Bakanlığı İşyurtları Daire Başkanı Murat Atan da iş yurtlarında dünyaya örnek projeler gerçekleştirildiğini vurguladı.

Türkiye'de 200 iş yurdu bulunduğunu bildiren Atan, "İş yurtlarında tarımdan hayvancılığa, el sanatlarından gıdaya her türlü üretim yapılmaktadır. Türkiye'de 59 ceza infaz kurumunda tutuklu ve hükümlüler üretim yapmaktadır. Buradan elde edilen gelirler, tutuklu ve hükümlülerin eğitim ve ıslah çalışmasına harcanmaktadır. Ceza infaz kurumlarının artık boş zaman geçirilen yerler olmadığı, aksine üreten ve katma değer üretildiği gerçeği sergilenmektedir." ifadesini kullandı.

Fuarın açılışına, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ile davetliler katıldı.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←