HİÇBİR TERÖR SALDIRISI BİRLİĞİMİZİ BOZAMAYACAK A+ A-
02.01.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla, İstanbul’da yaşanan menfur terör saldırısını lanetledi. Birlik ve kardeşlik vurgusu yapan Bakan Bozdağ, "Terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemleri, hukukumuza göre suçtur." dedi.

İstanbul'da 1'i polis 39 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırının hemen ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara şifa diledi. Bozdağ, şunları kaydetti: “İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, sabır,yaralılara şifa diliyorum. İstanbul'daki menfur terör saldırısını yapan teröristi, saldırı emri verenleri ve saldırıya yardım edenleri lanetliyorum. Bu; Türkiye'mize, huzurumuza, birliğimize, kardeşliğimize ve hepimize yapılmış kalleş ve hain bir terör saldırısıdır. Hiçbir terör saldırısı; birliğimizi bozamayacak, kardeşliğimizi yok edemeyecek, Türkiye'nin terörle etkin mücadelesini zaafa uğraşamayacaktır. Terörün kökünü kazımak için Türkiye, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kararlı ve etkin mücadelesini sürdürecek/terörü,bitirecektir.”

TERÖRÜ DESTEKLEYEN EYLEMLER SUÇTUR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ilerleyen saatlerde sosyal medya üzerinde terör saldırılarının ardından yapılan yorum ve paylaşımlara dikkati çekerek, "Terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemleri, hukukumuza göre suçtur." dedi. Bakan Bozdağ, “Terör örgütü kurma/yönetme, terör örgütü üyeliği, terör örgütüne üye olmamakla beraber terör örgütü adına suç işleme, suçu ve suçluyu övme, terörün ve terör örgütünün propagandasını yapma, suç işlemeye ve kanunlara uymamaya tahrik, halk arasında korku ve panik yaratarak tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, nefret ve ayrımcılık, hukukumuza göre suçtur ve cezai müeyyidesi vardır. Terör saldırıları öncesi ve sonrası; yazdıkları, yorumları, söyledikleri ve sosyal medya hesaplarındaki mesajlarıyla, terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemleri, hukukumuza göre suçtur. Cumhuriyet Savcılarının görevi, suçları soruşturmak, deliller suçun işlendiğine dair yeterli şüphe doğurduğu takdirde kamu davası açmaktır.” dedi.

BOZDAĞ: ‘YETKİLİLERE İLETMEK VATANDAŞLIK  ÖDEVİDİR’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla terörle ilgili her duyumu yetkililere aktarmaları konusunda vatandaşları duyarlı olmaya davet ederek, “Terör, terör örgütü ve teröristlere dair görgü, duyum ve bilgimizi yetkililere iletmek, ahlaksızlık veya suç değil, vatandaşlık ödevidir.” dedi. 
Bozdağ, şunları kaydetti: “Terörle hükümet, güvenlik güçleri, istihbarat birimleri, yetkili ve görevli diğer kamu görevlilerinin mücadele etmeleri, vazifeleridir. Terörle mücadelede görevli herkes bugüne dek vazifesini, şehitliği/gaziliği göze alarak yaptığı gibi bundan sonrada yapmaya devam edecektir. Bizler; terör, terör örgütü ve teröristlere dair gördüğümüz/duyduğumuz her bilgiyi, yetkililere ileterek, terörle mücadeleye destek olmalıyız. Terör, terör örgütü ve teröristlere dair görgü, duyum ve bilgimizi yetkililere iletmek, ahlaksızlık veya suç değil, vatandaşlık ödevidir. Eğer gördüğümüz, duyduğumuz ve bildiğimiz şeyleri yetkililere iletmezsek,terör saldırılarında şehit ve gazilerden manen sorumlu oluruz.”

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←