EĞİTİMLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLAYAN HÜKÜMLÜLERE İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLÜĞÜ SERTİFİKASI VERİLDİ A+ A-
06.03.2020

Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen iş makinesi operatörlüğü kursunu başarıyla tamamlayan 28 hükümlüye sertifikaları verildi. Sertifika töreninde konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, “Hükümlü ve tutukluların çalışma hayatında yer almaları için ikinci bir fırsat sunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında cezaevlerinde bulunan hükümlülere verilen ekskavatör iş makinesi operatörlük eğitimi tamamlandı. 6 hafta süren eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarılı olan 28 hükümlüye, uluslararası geçerliliği olan sürücü belgeleri düzenlenen törenle verildi. Törende bir konuşma yapan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş Yürütülen çağdaş infaz sisteminin temel amacının, farklı nedenlerle suça sürüklenmiş ve itilmiş bireylerin rehabilite edilerek yeniden topluma kazandırılması ve tekrar suç işlemelerinin önlenmesi olduğunu ifade etti. Bakan Yardımcısı Kuş, “Eğitim, iyileştirme ve özellikle de işyurdu çalışmalarıyla, eğitim ve istihdam olanaklarından yararlanamamış hükümlü ve tutukluların çalışma hayatında yer almaları için ikinci bir fırsat sunmaktayız. Bu kişileri ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda birer ara eleman olarak yetiştirmek, onlara istihdam alanı yaratmak, böylece onların hem kendileri ve aileleri hem de ülkemiz için sağlayabilecekleri katkıyı doğru ve etkili değerlendirmek üzere yürüttüğümüz çalışmaların çok anlamlı ve yerinde olduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

CEZAEVİNE GİREN HÜKÜMLÜLERİ İYİ BİR BİREY OLARAK TOPLUMA KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Ceza infaz sisteminin temel amacının hükümlülerin almış oldukları cezaların dört duvar arasında geçirmelerini sağlamak olmadığını belirten Bakan Yardımcısı Kuş hükümlüleri hayata kazandırmak adına çok değişik programlar uyguladıklarını belirtti. Her ne sebeple olursa olsun cezaevine giren hükümlüleri iyi bir birey olarak topluma kazandırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Yardımcısı Kuş, hükümlülere, “Sizin iyiliğiniz, menfaatiniz, topluma rehabilite edilerek yeniden kazandırılmanız için bir adım atıyoruz. Siz de bir adım atın. Yapılan her türlü çalışmanın parçası ve destekleyicisi olun.” dedi.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←