CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENEN CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINA ASLA TAVİZ YOK A+ A-
03.08.2018

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin tüm alanlarda ilk 100 günlük hedefini kapsayan eylem planını kamuoyuyla paylaştı. Adalet Bakanlığı projelerini de anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "FETÖ'nün yargı sisteminde yol açtığı tahribatı süratle giderme noktasında önemli mesafe kat ettik" dedi. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerini anlattı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin üyelerinin de  katıldığı program kapsamında 400 projenin detaylarının yer aldığı kitapçık da paylaşıldı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ADALET BAKANLIĞI PROJELERİNİ ANLATTI

Adalet Bakanlığının açtığı 242 yeni adalet hizmet binası, gelişmiş elektronik yargı ağı, çeşitlendirilmiş hak arama yolları, artırılmış personel sayısı, sesli ve görüntülü ifade alma sistemleri, güncellenmiş mevzuatı ile ülkede adaletin tesisinde adeta devrim yapmış bir bakanlık olduğunu belirten Erdoğan, "FETÖ'nün yargı sisteminde yol açtığı tahribatı süratle giderme noktasında önemli mesafe kat ettik" dedi. Bakanlığa sızmış olan terör örgütü mensuplarını büyük ölçüde temizlediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

"Bu virüslerin temizlenmesi lazım. Şimdi daha büyük reformlar için daha güçlü bir Adalet Bakanlığına sahip olduklarına inanıyorum. Yeni adli yılla birlikte 'Yargıda Hedef Süre Uygulamasına' geçiyoruz. Böylece soruşturma ve yargılamaların, önceden ilan edilecek sürelerde tamamlanmasının sağlanmasını amaçlıyoruz. Bir başka önemli projemiz, savcılık, mahkeme ve icra müdürlükleri ile emniyet birimleri arasındaki yazışmaların, kurumlarımızın kendi sistemleri arasında entegre edilmesidir. Bu birimler arasında yılda yaklaşık 6 milyon yazışma yapıldığı düşünüldüğünde, yeni sistem gerçekten çok önemli zaman ve kaynak tasarrufu sağlayacaktır. Yargı birimlerince yapılan 40 milyon tebligattan 28 milyonunun elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacak bir altyapı oluşturuyoruz."

ALTERNATİF ÇÖZÜM YOLLARIYLA MAHKEMELERİN İŞ YÜKÜ HAFİFLİYOR

Arabuluculuk ve uzlaştırma uygulamalarını daha da etkinleştirerek mahkemelerin iş yükü hafifleteceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, halen faaliyette olan Bursa, Adana, İzmir, Erzurum, Samsun, İstanbul ve Ankara Bölge Adliye Mahkemelerine ilave olarak Konya ve Sakarya Bölge Adliye Mahkemelerini faaliyete geçireceklerini kaydetti. Erdoğan, bir sonraki hedeflerinin Kayseri, Trabzon, Diyarbakır ve Van Bölge Adliye Mahkemelerini faaliyete geçirmek olacağını açıkladı.

ASLA TAVİZ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçları konusunda, toplumun beklentilerine cevap verecek cezai düzenlemelerin yapılmasını sağlıyoruz ve sağlayacağız. Asla bundan taviz yok." diye konuştu.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←