BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ANTALYA İSTİNAF MAHKEMESİ BİNASININ AÇILIŞINI YAPTI A+ A-
11.02.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Antalya Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi’nin yeni hizmet binasının açılışına katıldı. 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Türk yargısının duruşunun darbenin etkisizleştirilmesindeki önemini anlatan Başbakan Binali Yıldırım, “Darbenin ilerlediği saatlerde başsavcılarımız hemen iş başı yapmış ve alçak darbecileri birer birer tutuklamıştır. İşte bu da yargının Türk adaletinin demokrasiye, Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbaline ve istiklaline ne kadar önem verdiğinin açık göstergesidir” dedi.

HAKİKATEN ADALET DEVLETİN TEMELİDİR

İnşallah bu güzel mekan güzel, adil, hızlı yargılamanın merkezi olur. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Adalet Mülkün Temelidir diye bir söz var. Her yerde asılı. Ben çocukken ilçeye giderdim babamla bu yazıyı görüp ondan sonra da adliyeye gidince ne kadar doğru yazmışlar derdim. Çünkü bodrum kattaydı adliye. Demek ki bunun için insanlar kolay bulsun diye böyle bir yazı yazmışlar diye aklımdan geçerdi. Sonra anladık ki iş başka. Adalet devletin temeliymiş. Hakikaten de adalet devletin temelidir. Adalet olmayan yerde dirayet olmaz, huzur olmaz, barış olmaz, kardeşlik olmaz, insanların herhangi bir şekilde yüreğinin soğuması suçluların gerekli cezayı görmesiyle doğru orantılıdır. Adalette geciken, kaybedilen her zaman bir anlamda adalete ve yargıya olan güveni de maalesef istemesek de azaltmaktadır. Onun için hem mekanları güzelleştireceğiz, yenileştireceğiz, devletin temeli olan bu güzel binaları hizmete alacağız, aynı zamanda da vatandaşımızın milletimizin beklentisi olan güzel yargı kararlarını da gecikmeden yerine getireceğiz, vereceğiz.

İSTİNAF TÜRK YARGI TARİHİNDE REFORMDUR  

İstinaf mahkemeleri Türk yargı tarihinde bir reformdur, çok büyük bir dönüşümdür, birinci derece yargılama ile yüksek yargı arasında böyle bir yargılama mekanizmanın kurulmuş olması en azından belirli ölçeklerdeki davaların Yargıtay’a Danıştay’a gitmeden çözülmesinin yolunu açıyor, oralarda dosyaların birikmesinin de önüne geçiyor. Bu bakımdan bu önemli karar eminim ki birkaç sene içerisinde ülkemizde davalarda vatandaşın beklediği sonucu verecektir.

YARGI DARBE GECESİ KARARLI DURDU

Ülkemizin yaşadığı 15 Temmuz hain darbe girişiminde başta aziz milletimiz olmak üzere herkesin çok büyük gayreti var. Ama bu önemli gayretlerden bir tanesi de yargının orada ortaya koyduğu kararlı duruştur. Darbenin ilerlediği saatlerde başsavcılarımız hemen iş başı yapmış ve alçak darbecileri birer birer tutuklamıştır. İşte bu da yargının Türk adaletinin demokrasiye, Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbaline ve istiklaline ne kadar önem verdiğinin açık göstergesidir. Bu vesile ile bütün yargı mensuplarına milletim adına bir kez daha teşekkür ediyor, bu güzel eserin güzel hizmetlere vesile olmasını Mevlamdan niyaz ediyorum, hepinize teşekkür ediyorum.

YARGI ADINA ÖZEL TEŞEKKÜR

Açılış töreninde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün Başbakan Binali Yıldırım tarafından Antalya'da önemli açılışların toplu olarak yapıldığını belirterek, "Ben de teşekkür ediyorum bir Türk vatandaşı olarak. Ancak yargı adına özel bir teşekkürüm var. Sayın Başbakanım, 750 milyon liralık açılışın içerisinde bizzat gelip İstinaf Mahkememizin kurdelesini kesmeyi tercih ettiğiniz için şahsım ve yargı mensupları adına şükranlarımı sunuyorum. Sayın Başbakanımız yargıya verdiği önemi bir kez daha göstermiştir. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi veya İstinaf Mahkemesinin Antalya'ya, bölgeye ve yargı camiamıza uğurlu olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

Açılışa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Adalet Bakanı Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz ile hakim ve savcılar katıldı.

          

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←