BAKAN YARDIMCISI MENTEŞ: BİR SUÇ İDDİASININ ARAŞTIRILARAK GERÇEĞİN AYDINLATILMASI, DEVLETİN TEMEL GÖREVİDİR A+ A-
03.05.2019

Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş “Belirli emarelerle desteklenmiş bir suç iddiasının araştırılarak gerçeğin aydınlatılması ve o suç nedeniyle bozulan kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi, devletin temel görevidir.” dedi.

Adalet Bakan Yardımcısı Selahattin Menteş, Kötü Muamele İddialarının Etkili Soruşturulması ve Cezasızlıkla Mücadelenin Geliştirilmesi Projesi’nin kapanış töreninde konuştu.

Selahaddin Menteş konuşmasında; Türkiye’nin Avrupa Konseyi kurucu üyesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ilk imzalayan devletlerden biri olduğunu belirterek, “Belirli emarelerle desteklenmiş bir suç iddiasının araştırılarak gerçeğin aydınlatılması ve o suç nedeniyle bozulan kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi, devletin temel görevidir.” dedi.

TAVSİYELER RAPORU ÇÖZÜM VE ÖNERİLER GETİRİYOR

Uygulamalardan örnekler veren Bakan Yardımcısı Menteş, son dönemde çok sayıda reform niteliğinde çalışmaya imza atıldığını hatırlattı. Proje kapsamında hazırlanan İhtiyaç Analizi ve Tavsiyeler Raporu’na da değinen Adalet Bakan Yardımcısı Menteş, “Özellikle uygulama kaynaklı sorunları tespit etme ve uluslararası standartlara uygun çözüm ve öneriler getirme noktasında önem arz etmektedir. Çözüm arayışında doğal olarak aynı sorunlarla karşılaşan sözleşmeci diğer devletlerin bu problemlerin üstesinden gelmek üzere ortaya koydukları çözüm yollarının ve tecrübelerinin paylaşımı da son derece yararlı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

AİHM’nin kötü muamele iddialarına ilişkin kararlarının yer aldığı kaynakların meslektaşları açısından önemine de dikkat çeken Adalet Bakan Yardımcısı Menteş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Anaya Mahkemesinin de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla uyumlu hareket ettiğini ve kötü muamele yasağı kapsamında usul yükümlülüklerini ortaya koyan ve soruşturmalardaki ihmal ve aksaklıkları tespit eden oldukça detaylı kararlar verdiğini görmekteyiz.”

Programda Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanı Dr. Hacı Ali Açıkgül, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Müdürü Christophe Poırel, Danimarka Büyükelçisi Svend Ollıng de bir konuşma yaptı.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←