BAKAN GÜL “UYGULANDIKÇA KARŞIMIZA ÇIKAN SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ HUKUK DEVLETİNİN TEMEL GÖREVİDİR” A+ A-
18.06.2019

Adalet Bakanlığı’nın İspanya ile birlikte yürüttüğü ve AB projesi olan Ceza Adalet Sisteminde Mağdur Haklarının Güçlendirilmesi Projesi (CEMRE) kapanış töreni Ankara Hakimevi’nde yapıldı.

CEMRE kapanış töreninde bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin adım adım hayata geçirileceğini belirterek, “Bu pakette yine düşünce ve ifade özgürlüğü hususundan kaynaklı uygulamadaki farklılıklar yargı mensuplarına farklı uygulamaya yönelik kararlarında bir yeknesaklık haline gelmesi için bu pakette önemli düzenlemeler olacağına inanıyoruz. Bu konu çünkü yargı reformu belgemizde de yer alan bir konu olmuştur. Özellikle bu çerçevede kanun yolunu genişleterek bir başka gözle de bir uygulamadaki farklılıkları da ortadan kaldırıcı düzenlemenin yapılmasına zaruri ihtiyaç vardır. Özellikle İstinaf çok önemli bir devrimdir. Ancak uygulamada kaynaklanan bir takım eksiklik ve bir takım farklılıkların düzeltilmesi hukuk devletinde bir görevdir. Bakanlık olarak tüm takvimimiz hazırdır. Birinci yargı paketi, ikinci yargı paketi, üçüncü yargı paketi gibi Meclisimizin takviminin izin ve el verdiği ölçüde her türlü teknik desteği hazırlığımız yaptık. Bundan sonra tüm gündem elbette meclisimizin takdirindedir.” dedi.

FARKLI KARARLAR YARGIYA OLAN GÜVENİ ZEDELEMEKTEDİR

İstinafta verilen kararlara dikkat çeken Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aynı konuyla ilgili farklı bir karar verebilmekte bir başka istinaf aynı konu ile ilgili bir konu ile farklı karar verebilmektedir. Ama bunların bir uygulamada farklı bir kararlar vermeleri kişilerin yargıya olan güvenini zedelemektedir. Bir metin altına imza atmış kişi a istinafında mahkum olabilmekte b istinafın da beraat edebilmektedir. Peki hangisi daha doğru virgülüne kadar aynı metne imza atmış bir kişi veya aynı bir fiili işlemiş kişi hakkında a istinafı mahkumiyet b istinafı beraat veriyorsa burada yargıya güven elbette artmak zorundadır. Hangisi doğruysa onun bir yeknesaklık haline gelmesi lazım. Bu çerçevede düzenlemelerin yapılması bizim de beklentimizdir. Yine uygulamalarda karşımıza çıkan yine uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir.”

ADALETİN TEMEL VAZİFESİ MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ

Adalet arayışı içerisinde olan vatandaşların birde yargı tarafından mağdur edilmemesi gerektiğini dile getiren Bakan Gül konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Özellikle terörle mücadele olsun diğer konularda olsun hangi konularda olursa olsun yargı önüne gelen konularda yeni mağduriyetlerin oluşmaması için elinden gelen bütün titizliği göstermek zorundadır böylece yargıya güven artacaktır ve başlığımız Yargı reformu Strateji Belgemizin başlığı olan güven veren ve erişilebilir adalette böylece sağlanacaktır. Tüm çalışmalarda ve yargının yapmış olduğu mücadelenin esasen önümüzde duran Türkiye’de birliğimizi, anayasayı, demokrasiyi tehdit eden FETÖ mücadelesi de başta olmak üzere ne olursa olsun hangi mücadeleyi yaparsak yapalım bizi sınırlandıran şey hukukun belirlediği sınırdır. Bizim tek vazifemiz adaleti tesis etmektir.”

YENİ MAĞDURLAR OLUŞTURULMASI ETKİN MÜCADELEYİ ENGELLER

FETÖ ile yapılan mücadele yöntemlerine de değinen Bakan Gül konuşmasında,

“Aksaray’daki pazardaki bir teyzeyle terörist gibi araştırma yapmadan elindeki sebze filesi meyve filesiyle terörist gibi alıp, asıl kripto asıl takiyyeci örgütlerle uğraşmayıp ya da bu konuda öncelik sıralamasını yapmayıp yeni mağdurlar oluşturursanız burada etkin bir terörle mücadele doğmaz. Dolayısıyla biz yargının da esasen hem soruşturma hem kovuşturmalarda bu konudaki en hassas çizgiyi koruyarak mücadele etmesini elbette Türk milleti olarak bekliyoruz. Bu konuda çok önemli gelişmeler ve çok önemli adımlar var. Ancak hiçbir şekilde yargının pardon deme lüksünün olmadığı inancıyla ve bu konuda herkesin güvendiği sığındığı tek liman yargının hiçbir şekilde bir eksiklik bir hataya düşme lüksü yoktur. Dolayısıyla bir masumun daha bir mağdurun bile olmadığı ancak bir suçlunun da masum olarak gözükmeyeceği bir sistem hepimizin arzu ettiği ve bu konuda çok önemli gelişmeler elde ettiğimiz bir konudur. Bu konudaki eksiklikleri de yasal ve uygulamadaki değişiklik ve eksiklikleri de hep birlikte yeni yargı reformuyla inşallah eksiklikleri gidermeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

ADLİ GÖRÜŞME ODALARI ÇOK ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU GİDERMİŞTİR

Adli Görüşme Odalarının büyük bir boşluğu doldurduğunu dile getiren Bakan Gül konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de özellikle çocuklar ve kadınların, şiddete uğramış ya da istismara uğramış kadınlar için veya çocuklar için çok önemli bir hizmet olmuştur. Bugün itibariyle 56 adliyede kurulu bulunmaktadır. Hem Çocuk İzleme Merkezleri, hem Adli Görüşme Odaları çok önem verdiğimiz çalışmalardır ve burada şiddete uğramış, istismara uğramış kadın ya da çocuk fiilin failiyle yüz yüze gelmediği için daha objektif bir yargılama, maddi gerçeğe ulaşmak için çok önemli bir gelişme olmuştur. Bu konuda bu projeyi çok önemsediğimiz için önemli çıktılarından birisi bu olmuştur.”

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←