BAKAN GÜL: “TÜRKİYE, SURİYE’DE İNSANLIĞI, İNSANLIK DEĞERLERİNİ MÜDAFAA HATTINDADIR” A+ A-
13.04.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Zeytin Dalı Harekatı şehitleri anısına Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi'nde oluşturulan hatıra ormanına fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, “Şehitlerin taşıdığı sancağı yere düşürmemek herkesin boynunun borcudur” dedi.

Bakan Gül, "Türkiye, Suriye'de insanlığı, insanlık değerlerini müdafaa hattındadır. Türkiye'yi bu mücadelesinde yalnız bırakanlar, esasen insanlık değerleriyle arasına mesafe koymaktadır. Binlerce kilometre öteden gelerek Suriye'de operasyon icra etmeyi kendilerine hak görenler, Türkiye'nin konumunu, hassasiyetlerini, haklı ve meşru mücadelesini de görmek, anlamak zorundadır" dedi.

Şehitlerin fedakarlığı karşısında yapılacak her şeyin az olacağına işaret eden Gül, Türkiye'nin 40 yıla aşkın bir süredir başta PKK olmak üzere her dönemde proje terör örgütleriyle kararlı bir mücadele içinde olduğunun altını çizdi.

“BİZ KUZEY AVRUPA’DA DÜNYA DERTLERİNDEN UZAK, KENDİ HALİNDE YAŞAYAN BİR ÜLKE DEĞİLİZ”

"Biz Kuzey Avrupa'da dünya dertlerinden uzak, kendi halinde yaşayan bir ülke değiliz." diyen Gül, bugün tarihsel hesapların tam ortasında, küresel ölçekteki politik fay hatlarının merkez üssünde olunduğunu ifade etti.

Gül, terörün, içinden geçilen döneme damgasını vuran vekaletler savaşında bir unsur olarak büyümesi ve büyütülmesinin şaşırtıcı olmadığını vurguladı.

Türkiye'nin PKK'dan FETÖ'ye, DEAŞ'tan DHKP/C'ye kadar çok sayıda terör örgütüyle eş zamanlı mücadele yürüttüğünü dile getiren Gül, yapılanın sadece suçla mücadele değil aynı zamanda devletin varlık ve bekasının korunması olduğunu belirtti.

Afrin'de de yapılanın bu kapsamda olduğunu anlatan Gül, Türkiye'nin, varlığına yönelen terör tehdidini durdurmak için uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkına dayanarak başarılı bir operasyonu icra ettiğini kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN HAKLI VE MEŞRU MÜCADELESİ ANLAŞILMALI”

Zeytin Dalı Harekatı'nın sadece vatan topraklarının güvenliğini sağlamakla kalmadığını, bölgenin asli unsurlarının üstüne karabasan gibi çöken terör örgütlerinin defedilmesine de imkan tanıdığını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Türkiye, Suriye'de insanlığı, insanlık değerlerini müdafaa hattındadır. Türkiye'yi bu mücadelesinde yalnız bırakanlar, esasen insanlık değerleriyle arasına mesafe koymaktadır.

Binlerce kilometre öteden gelerek, Suriye'de operasyon icra etmeyi kendilerine hak görenler, Türkiye'nin konumunu, hassasiyetlerini, haklı ve meşru mücadelesini de görmek, anlamak zorundadır.

Suriye, Amerika'nın, Rusya'nın, Fransa'nın, Almanya'nın komşusu değildir, Washington'a da sınırdaş değildir.

Suriye, Paris’in, Berlin'in dibinde de değildir. Suriye'nin kuzeyine çöreklenmeye yeltenen terör çeteleri, füzeleri, bombaları, eylemleriyle yine bu ülkelerden hiçbirini hedef gözetmemiştir. Bu ülkelerin hiçbirinde sivil yerleşim alanları, evler, camiler havan topu saldırılarının hedefi olmamıştır”

Terörle mücadelede Türkiye kadar bedel ödeyen başka bir ülke bulunmadığını aktaran Gül, Türkiye'nin, toprak bütünlüğüne, vatandaşlarının güvenliğine ve egemenlik haklarına yönelen her türlü saldırıyı alt edecek güce sahip olduğunu bildirdi.

Adalet Bakanı Gül, şunları söyledi:

"Biz Türkiye olarak, kalıcı ve adil bir barışın dünyanın her yerinde olduğu gibi yakın coğrafyamızda da inşasından yanayız. Yıkıcı, işgalci ve özellikle sivilleri hedef alan her türlü eylemin her zaman karşısındayız. Bugün de karşısında yarın da karşısında olmaya devam edeceğiz. Zeytin Dalı Operasyonu'nun en büyük başarısı bu hassasiyetlerle yürütülmüş olmasıdır"

“21 BİN 144 YÜKÜMLÜ TARAFINDAN 635 989 AĞAÇ DİKİLDİ”

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit düşen 52 kahraman askerin hatırası için Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğiyle hatıra ormanı kurulması kararlaştırdıklarını anlatan Gül, ormandaki fidan dikim işlemlerinin denetimli serbestlik altındaki yükümlülerce gerçekleştirileceğine dikkati çekti. Denetimli serbestliğin önemli bir uygulama olduğunu dile getirdi.

Adalet Bakanı Gül, 21 bin 144 yükümlünün 635 bin 989 ağaç diktiğine işaret ederek yükümlülerin yüz binlerce fidanı toprakla buluşturduğunu ve topluma fayda sağladığını kaydetti.

AFRİN ŞEHİDİ MUSA ÖZALKAN ANISINA FİDAN DİKİLDİ

Daha sonra Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit olan Musa Özalkan'ın anısına bir fidanı, Özalkan'ın ağabeyi Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) müfettişlerinden Necip Özalkan'la birlikte toprakla buluşturan Gül, şehidin isminin yazdığı plakayı da fidana astı.

Gül, törene katılarak fidan diken öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Törene, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş, HSK üyeleri, Müsteşar Yardımcısı Talip Bakır, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksek Kocaman, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Ankara Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak ile şehit aileleri de katıldı.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←