BAKAN GÜL: “TÜRK YARGISI, KİMSEDEN EMİR VE TALİMAT ALMAZ” A+ A-
26.04.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TGRT Haber canlı yayınında İhlas Haber Ajansı (İHA) Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın konuğu oldu.

FETÖ yargılamalarındaki titizlikle verilen kararların hızlı bir ilerleyişle sağlandığına dikkat çeken Bakan Gül, şunları ifade etti:

"Geldiğimiz noktada 285 darbe davasından 141'i karara bağlanmıştır. Bu gerçekten önemli bir rakam. Bu rakam kapsamında da yine beraat edenler de ağırlaştırılmış müebbet alanlar da var. Bunun kararını mahkemeler veriyor. Mahkemeler bu konuda titizlikle hareket ediyor"

"HİÇBİR KURUM, EGEMENLİĞİNİ MİLLETTEN ALAN TBMM’NİN ÜZERİNDE DEĞİLDİR"

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonunun Türkiye'deki seçimlerin ertelenmesi çağrısına ilişkin bir soru üzerine Adalet Bakanı Gül, hiçbir kurumun egemenliğin kaynağı olan TBMM'nin üzerinde olmadığını belirtti.

Egemenlik hakkına halel getirecek sözde kararları kabul etmediklerini ifade eden Bakan Gül, Türkiye'nin egemen ve bağımsız devlet olduğunu, hiçbir otoritenin egemenliği kullanmayı engel olamayacağını vurguladı.

Adalet Bakanı Gül, "Avrupa'daki bir meclisin, bir konseyin, kurulun, Türkiye'nin almış olduğu karara ancak saygı duymasını bekleriz. Bu konuda farklı bir kararın bizim açımızdan hiçbir geçerliliği bulunmaktadır." diye konuştu.

Türkiye'nin manda devleti olmadığının altını çizen Bakan Gül, Türkiye'nin himaye edilecek bir ülke olmadığını da dile getirdi.

Bakan Gül, bazı ülkelerin Türkiye'deki seçimlerle ilgili propaganda yapılmasına izin vermeyeceğine yönelik açıklamalar yaptığının hatırlatılması üzerine, demokrasinin önemli araçlarından birisi olan seçmenle buluşmayı engelleyen anlayışın demokratik kabul edilmeyeceğini söyledi.

"TÜRK YARGISI TELKİN EDİLEMEZ"

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in Türkiye'de tutuklu bulunan iki Yunan askerinin serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulunduğunun aktarılması üzerine Bakan Gül, Türk yargısına yürütmenin telkinin ve tavsiyesinin olamayacağını söyledi.

Türk yargısının kimseden emir ve talimat almayacağını vurgulayan Gül, bu tür telkinlerin ve talimatların yargıyı bağlamayacağına işaret etti.

Yunanistan'da bulunan 8 darbeci askerin iade edilmesine yönelik kimsenin çağrıda bulunmadığını anlatan Gül, bunun da çifte standart olduğunu bildirdi.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin davalardaki son durumun sorulması üzerine Gül, Türk milletinin suçluların bir an önce yargılanıp, cezasını çekmesi yönünde talebi olduğunu ifade etti.

“CEZAEVLERİNDE 35 BİN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VAR, FETÖ ELEBAŞI İÇİN 7 KEZ İADE TALEBİNDE BULUNULDU”

Adalet Bakanı Gül, cezaevlerinde FETÖ'den 35 bin tutuklu ve hükümlü olduğunu bildirdi.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili bir soru üzerine Gül, Türkiye'nin ABD'den Gülen hakkında 7 kez iade talebinde bulunduğunu hatırlattı.

Uluslararası sözleşmelere göre ABD'nin, FETÖ elebaşı Gülen'i iade etmesi gerektiğini ifade eden Adalet Bakanı Gül, bu konuda herhangi bir adım atılmadığını dile getirdi.

Adalet Bakanı Gül, süresiz nafakayla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine, sorunun ve önerilerin tespitiyle ilgili bir çalışma yapıldığını ifade etti.

Bakan Gül, özgürlüğün ve demokrasinin seçimlerin ardından daha da genişleyeceğini kaydederek, "24 Haziran'ı iple çekiyoruz. 25 Haziran'da kaldığımız yerden, sistemdeki hantallık, yavaşlık, çift başlılığı sona erdirerek daha hızlı, daha istikrarlı bir Türkiye ile devam etmeyi iple çekiyoruz. Yapılacak çok önemli işler var. Yarım kalan işler var. Özgürlüğü, demokrasiyi daha da genişleteceğiz" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 24 Haziran'da yapılacak seçimlere ilişkin, "İş zora ve ciddiye binince mindere, meydana çağıranların nasıl kaçtığını tüm milletimiz gördü. Bu işler, her gün grup toplantısında ellerini masalara vurarak, Cumhurbaşkanımıza meydan okumakla olmaz." ifadesinde bulundu.

Bakan Gül, parlamenter sistemin sona erdiğini, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulanacağını belirtti.

TBMM'nin kararıyla, 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine gidileceğini anlatan Gül, vatandaşların oy kullandıkları günün akşamında, seçim sonuçlarının açıklanmasıyla hükümeti kimin kuracağını bileceğini ifade etti.

Hükümeti vatandaşın sandıkta kuracağını söyleyen Gül, daha önceki seçim dönemlerinde Türkiye'de milletvekili transferlerinin yapıldığını, birtakım ayak oyunlarının oynandığını 4bildirdi.

Adalet Bakanı Gül, Türkiye'nin bu tür demokrasi ayıplarından kurtulacağını vurguladı.

Bazı siyasi partilerin, "Biz gelirsek tekrar parlamenter sisteme döneceğiz" söyleminde bulunduğunun aktarılması üzerine Gül, bunun da milletin iradesini yok saymak olduğunu belirtti.

Milletin anayasa değişikliğine "Evet" oyu verdiğini dile getiren Gül, siyasetçilerin milletin kararına saygı duyması gerektiğini bildirdi.

Ana muhalefetin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni milletin kabul etmesini hazmedemediğini ifade eden Gül, milletin kabul ettiği bir şeye yönelik "Ben kabul etmiyorum" demenin, milletin iradesini hiçe saymak olduğunu kaydetti.

Bakan Gül, oy pusulalarının nasıl olacağının sorulması üzerine, örnek oy pusulasını gösterdi.

Adalet Bakanı Gül, bir oy pusulasına cumhurbaşkanlığı için, partilerin bulunacağı diğer oy pusulasına da milletvekili için tercihte bulunulacağını anlattı.

Cumhurbaşkanlığı için kullanılacak pusulada adayların isim ve fotoğraflarının olacağını, bu pusulalarda parti logolarının yer almayacağını aktaran Gül, diğer oy pusulasında partilerin logolarının, genel başkanların isimlerinin bulunacağını dile getirdi.

Gül, ittifak yapan partilerin ittifak unvanlarının da pusulada görüleceğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imzanın nasıl verileceğinin sorulması üzerine Gül, 100 bin kişinin cumhurbaşkanı adayı göstermesinin anayasa değişikliğinde yer alan önemli reformlardan biri olduğunu söyledi.

Bunun dünya demokrasisi için örnek bir uygulama olacağını bildiren Gül, seçmenin ilçe seçim kurullarına müracaat ederek aday göstermek istediği kişi için tercihte bulunacağını anlattı.

İmza atan seçmene belge de verileceğini ifade eden Adalet     Bakanı Gül, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bu yönde gerekli altyapıyı kurduğunu dile getirdi.

YSK'nın belirlediği tarih aralığında 100 bin imzayı alan kişinin oy pusulasında aday olarak yer alacağını belirten Gül, bunun için herhangi bir ücret alınmayacağını, noter şartının da bulunmadığını aktardı.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←