BAKAN GÜL, SREBRENİTSA SOYKIRIMI'NIN 35 KURBANININ DEFNEDİLDİĞİ CENAZE TÖRENİNE KATILDI A+ A-
11.07.2018

Srebrenitsa Soykırımı'nın kurbanlarından 35'inin defnedildiği cenaze törenine katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Buraya defnedilenler esasen soykırıma sessiz kalanlardır. Asıl ölen insanlıktır, o soykırıma sessiz kalanlardır. Tarih bunu affetmeyecek." dedi. 

Adalet Bakanı Gül, Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da yaşanan ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği soykırımın 23. yılında, kimlik tespiti yapılan 35 kurbanın defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki cenaze törenine katıldı.

ACIYI PAYLAŞIYORUZ

Soykırım kurbanlarının defnedilmesinin ardından Adalet Bakanı Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına, şehit yakınlarıyla bir arada olmak üzere Srebrenitsa'ya geldiklerini belirterek kurban yakınlarının acılarını paylaştıklarını söyledi.

Soykırımın üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen acıların hala tazeliğini koruduğunu kaydeden Gül, soykırımı yapanların, sessiz kalanların ve 23 yıl önce buradaki soykırımı engelleme imkanı olmasına rağmen gözünü kapatıp sırtını dönenlerin tarih ve insanlık tarafından yargılandığını vurguladı.

Bugün Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 35 soykırım kurbanının daha toprağa verildiğini belirten Bakan Gül, "Ama buraya defnedilenler esasen soykırıma sessiz kalanlardır. Asıl ölen insanlıktır, o soykırıma sessiz kalanlardır. Tarih bunu affetmeyecek." diye konuştu.

BÖYLE SOYKIRIM VE TRAJEDİLER BİR DAHA YAŞANMAMASIN

Bosna halkıyla dayanışma içinde olmak için Türk milleti adına burada bulunduklarını kaydeden Gül, dünyada böyle soykırım ve trajedilerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

Adalet Bakanı, maalesef dünyada küresel bir adaletin söz konusu olmadığına ve güçlü olanın hukukunun tecelli ettiğini vurgulayarak "Burada da benzer bir tablo var. Ama sonuçta ne olursa olsun zulüm, zalimler değil; adalet, insanlık ve mazlumlar kazanacak. Bir kez daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum" dedi.

      

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←