BAKAN GÜL: SREBRENİTSA İNSANLIK VİCDANINA SÜRÜLMÜŞ KARA LEKEDİR A+ A-
11.07.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Srebrenitsa insanlık vicdanına sürülmüş kara bir lekedir. 20. yüzyılın son çeyreğinde, bu büyük trajediye göz yuman, hareketsiz kalan ve bu insanlık suçunu kolaylaştıran herkes tarih önünde en az asli failler kadar sorumludur." dedi. 

Adalet Bakanı Gül, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının 23. yılında, Potoçari'deki eski akü fabrikasında düzenlenen anma töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileten Gül, "Tarihe kapkara bir leke olarak geçen Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümünde şehitlerimizin kederli ailelerine bir kez daha en içten taziyelerimi sunuyorum." dedi. Bosna Hersek ve Türkiye'nin ortak tarih ve ruh coğrafyasının çocukları olduğunu vurgulayan Gül, "Yüreğimizin bir köşesi İstanbul ise diğer köşesi Bosna'dır, Srebrenitsa'dır. Türkiye ve Türk milleti, ortak tarih ve ortak kimlik şuuruyla her zaman kardeşlerinin yanında olmuştur." ifadelerini kullandı. 

KEDER VE MUTLULUKLARINI PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bakan Gül, Türkiye'nin Bosna Hersekli kardeşlerinin yanında olmaya, onların acı ve sevinçlerini, keder ve mutluluklarını paylaşmaya devam edeceğini kaydederek, şöyle devam etti: 

"Aradan geçen 23 yıla rağmen Srebrenitsa soykırımının acısı yüreklerimizde tazeliğini koruyor. Uluslararası mahkeme kararıyla tasdik olunan soykırım esnasında Boşnak kardeşlerimizin çektiği tarifsiz acıyı ruhlarımızda hissediyoruz. Bu insanlık suçunu Türkiye Cumhuriyeti adına en kuvvetli ifadelerle lanetliyorum." 

Soykırımın üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen akıbetleri meçhul ve bir mezar taşı bile bulunmayan kurbanlar olduğuna dikkati çeken Gül, bugünkü cenaze töreniyle soykırımın 35 kurbanının daha toprağa verileceğini hatırlattı.

İNSANLIK SUÇUNU KOLAYLAŞTIRAN HERKES TARİH ÖNÜNDE EN AZ ASLİ FAİLLER KADAR SORUMLUDUR

Gül, bugün bir mezar taşına kavuşacak şehitleri ebedi istirahatgahlarına uğurlamak için Srebrenitsa'da bulunduğunu belirterek, "Srebrenitsa insanlık vicdanına sürülmüş kara bir lekedir. 20. yüzyılın son çeyreğinde, bu büyük trajediye göz yuman, hareketsiz kalan ve bu insanlık suçunu kolaylaştıran herkes tarih önünde en az asli failler kadar sorumludur." dedi.

Gücün hukukundan beslenen siyasi tahakküm hevesinin barış ve huzuru getirmediğini vurgulayan Gül, "Ayrılıkları derinleştirmek, kardeş kavgalarını körüklemek, nefreti ve etnik ayrımcılığı kızıştırmak insanlığa büyük acılar yaşattı, büyük bedeller ödetti." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Gül, Srebrenitsa gibi benzer acıları önlemenin bir görev olduğunu söyleyerek, "Bir daha asla, sözünü parlak bir slogan olmaktan çıkarıp güven veren bir gerçeğe dönüştürmek için alacağımız uzunca bir yol var. Bunun için küresel ölçekte adaletin, ahlakın ve barışın ışığını tutuşturmak zorundayız." diye konuştu.

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'i de rahmetle andığını dile getiren Gül, Aliya'nın "Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın çünkü unutulan soykırım tekrarlanır." sözlerini anımsattı.

Gül, savaşın kaçınılmaz olduğu durumlarda da bir hukuku, ahlakı ve ölçüsü olduğuna işaret ederek, "Silahını teslim etmiş, canını ve namusunu uluslararası topluma emanet etmiş masum sivillerin Birleşmiş Milletler'in (BM) gözetiminde Avrupa ülkelerinin gözünün önünde katledilmesi, savaş ve çatışma kavramlarıyla bile izah edilemeyecek bir insanlık suçudur." dedi.

Genç, yaşlı ve bebeklerin öldürüldüğü Sebrenitsa soykırımını "insanlığın büyük utancı" olarak nitelendiren Gül, Srebrenitsa'nın insanlığın yitip gittiği bir yer ancak aynı zamanda insanlık onurunun yeniden yeşereceği bir şehir olduğunu vurguladı. 

Gül, merhum Aliya'nın "Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı." sözünü hatırlatarak, "Bosna ve Srebrenitsa insanlık değerlerinin göğe ereceği bir coğrafya olacak. Srebrenitsa dostluğun, barışın, kardeşliğin, dayanışmanın adeta gümüş gibi parladığı bir yer olacak." diye konuştu.

BOSNA'NIN İSTİKRARI BALKANLAR, AVRUPA VE TÜM DÜNYA İÇİN ZARURİDİR

Türkiye'nin Balkan coğrafyasındaki çalışmalarına devam edeceğini aktaran Gül, "Duamızla ve desteğimizle 81 milyonluk Türkiye olarak Bosnalı kardeşlerimizin yanında yer alacağız. Tarihteki acıların tekrarlanmaması için nefret, hamaset ve etnik ayrımcılıkla birlikte mücadele edeceğiz. Barış içinde bir arada yaşamayı teşvik edeceğiz." dedi.

Gül, tarihin acı sayfalarından ders çıkarılması ve aydınlık bir gelecek için tohumlar ekilmesi adına birçok adım atıldığının ve atılmaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Ülke içindeki her bölgenin istikrarı Bosna Hersek için, Bosna Hersek'in istikrarı ise Balkanlar başta olmak üzere Avrupa ve tüm dünya için zaruridir." değerlendirmesinde bulundu. 

Bosna Hersek'teki daimi barışı sağlamanın ortak sorumluluk olduğunu kaydeden Gül, "Bosna Hersek çok etnikli, kültürlü ve dinli sosyal dokusuyla Avrupa'da model ülke olma potansiyeline sahiptir. Bunun için geçmişle hesaplaşmayı bırakıp geleceğe bakmak, bölge insanına iş, aş ve gelecek umudu sağlamak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Ziraat Bankasının Bosna Hersek geneli ve Srebrenitsa'da da istihdam yaratıcı tesisler kurulmasını desteklediğini anımsatan Gül, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen projelerin de ülke kalkınmasına katkı sağladığını aktardı.

Gül, Bosna Hersek'in zor günlerini geride bırakarak güçlü ve müreffeh bir ülke olarak yüzünü geleceğe çevireceğini belirterek, "Türkiye her zaman ve koşulda Bosna Hersek'in yanında olmuştur. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bu vesileyle şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, onları saygıyla anıyorum. Onları hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız." dedi.

BAKAN GÜL, SREBRENİTSA SOYKIRIMI'NIN 35 KURBANININ DEFNEDİLDİĞİ CENAZE TÖRENİNE KATILDI

Srebrenitsa Soykırımı'nın kurbanlarından 35'inin defnedildiği cenaze törenine katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Buraya defnedilenler esasen soykırıma sessiz kalanlardır. Asıl ölen insanlıktır, o soykırıma sessiz kalanlardır. Tarih bunu affetmeyecek." dedi. 

Adalet Bakanı Gül, Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da yaşanan ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği soykırımın 23. yılında, kimlik tespiti yapılan 35 kurbanın defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki cenaze törenine katıldı.

ACIYI PAYLAŞIYORUZ

Soykırım kurbanlarının defnedilmesinin ardından Adalet Bakanı Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına, şehit yakınlarıyla bir arada olmak üzere Srebrenitsa'ya geldiklerini belirterek kurban yakınlarının acılarını paylaştıklarını söyledi.

Soykırımın üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen acıların hala tazeliğini koruduğunu kaydeden Gül, soykırımı yapanların, sessiz kalanların ve 23 yıl önce buradaki soykırımı engelleme imkanı olmasına rağmen gözünü kapatıp sırtını dönenlerin tarih ve insanlık tarafından yargılandığını vurguladı.

Bugün Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 35 soykırım kurbanının daha toprağa verildiğini belirten Bakan Gül, "Ama buraya defnedilenler esasen soykırıma sessiz kalanlardır. Asıl ölen insanlıktır, o soykırıma sessiz kalanlardır. Tarih bunu affetmeyecek." diye konuştu.

BÖYLE SOYKIRIM VE TRAJEDİLER BİR DAHA YAŞANMAMASIN

Bosna halkıyla dayanışma içinde olmak için Türk milleti adına burada bulunduklarını kaydeden Gül, dünyada böyle soykırım ve trajedilerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

Adalet Bakanı, maalesef dünyada küresel bir adaletin söz konusu olmadığına ve güçlü olanın hukukunun tecelli ettiğini vurgulayarak "Burada da benzer bir tablo var. Ama sonuçta ne olursa olsun zulüm, zalimler değil; adalet, insanlık ve mazlumlar kazanacak. Bir kez daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum" dedi.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←