BAKAN GÜL NÖBETÇİ NOTERDE İŞLEM YAPTI A+ A-
07.04.2019

Nöbetçi Noter Uygulaması kapsamında Ankara 35. Noterliği’ni ziyaret Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Biz, hukukun kolaylaştırıcı olması, insana, vatandaşa temas eden yönünün olması gerektiğine inanıyoruz. İşte bu çerçevede yaptığımız reformların bir adımı olarak nöbetçi noterlik uygulamasını da hayata geçirmiş durumdayız.” dedi.

TEMEL AMAÇ HUKUKUN İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMASI

Nöbetçi noterde nüfus cüzdan örneği işlemi yapan Adalet Bakanı Gül açıklamalarda bulundu. Hukuk tarihi için çok önemli bir gelişmenin yaşandığını, bu hafta sonu itibarıyla nöbetçi noterlik uygulamasını başlattıklarını dile getiren Bakan Gül açıklamalarına şöyle devam etti:

“Temel amacımız, hukukun insan hayatını kolaylaştırması, vatandaş odaklı reformların devam etmesi yönündedir. Hukuk, hayatı kolaylaştırabilir, zorlaştırabilir. Engelleyici olabilir, kolaylaştırıcı olabilir. Biz, hukukun kolaylaştırıcı olması, insana, vatandaşa temas eden yönünün olması gerektiğine inanıyoruz. İşte bu çerçevede yaptığımız reformların bir adımı olarak nöbetçi noterlik uygulamasını da hayata geçirmiş durumdayız. Temel amacımız, hukukun insan hayatını kolaylaştırması, vatandaş odaklı reformların devam etmesi yönündedir.”

ÇEKİŞMESİZ YARGI İŞLEMLERİ NOTERLERE DEVREDİLECEK

Reform çalışmaları kapsamında noterlerle ilgili yapılacaklara değinen Bakan Gül, "Bazı çekişmesiz yargı işlemlerinin noterlerimize devrine çalışıyoruz. Belki gayrimenkul satışı gibi bazı konular üzerinde de hem tapuda hem burada işlemler yapılabilir. Bunlara bakıyoruz. Temel yaklaşımımız insanımıza dokunsun. Vatandaş odaklı bir hukuk hizmetini sağlayalım. Temel perspektifimiz bu.” açıklamasında bulundu.

NÖBETÇİ NOTERLİK MAĞDURİYETİ ORTADAN KALDIRIYOR

Uygulamanın detayları hakkında da bilgi veren Bakan Gül, “Bugün itibarıyla İstanbul'da her iki yakada ikişer olmak üzere, büyükşehirlerde ikişer, illerimizde bir noter faaliyete girmiştir. Özellikle Türkiye'de 25 milyon işçi-memur çalışanımız var. Bu arkadaşlarımızın işinden, mesaisinden olması, çalışma ortamı veyahut da işlerin gecikmesiyle ilgili yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldırmak için çok önemli bir hizmettir hafta sonu noterliği." şeklinde konuştu.

GURBETÇİ VATANDAŞLARA NOTER KOLAYLIĞI

Yurt dışında milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığını anımsatan Bakan Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Konsolosluk merkezlerinde yapılan hizmetler buraya günler sonra gelmektedir. Şimdi başlatılan bu uygulamayla bugün Ankara Noterliği'nde, bir arkadaşımızın Almanya'da babası, eşi, dostu bir noter işlemi yaptıysa, bilgisayardan çıkarabilmektedir. Şu anda Almanya'da konsoloslukta işlem yapan bir akrabası, buradan bir dakika sonra noterimiz vasıtasıyla o işlemin aynısını çıkartabilir. Böylece vekalet verdiğinde dava kaybı, hak itiraz kayıplarının önlenmesi anlamında da çok önemli bir aşama ve hizmet de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için söz konusu olmuştur.”

EKONOMİNİN ÇARKLARI HAFTA SONU DA DÖNECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde reformlara devam edeceklerini anlatan Bakan Gül, "Temel yaklaşımımız, vatandaşlarımızın işini kolaylaştırmak, hukuk hizmetini daha da etkin hale getirmek. Böylece hafta sonu da ticaretin, sanayinin ekonominin çarkı işlemektedir. Arkadaşlarımız, yüzde 95 alım-satım gerçekleştiğini ifade ettiler. Bu da çok sevindirici." dedi.

Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Cin de dün başlatılan nöbetçi noterlik uygulamasının aksamadan gerçekleştirildiğini, hafta sonu yapılan noter hizmetlerini vatandaşların memnuniyetle karşıladığı değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←