BAKAN GÜL: GAZİ, ŞEHİT OLURUZ AMA ASLA BU ÜLKEYİ BÖLDÜRTMEYİZ A+ A-
08.02.2018

Gaziantep'e gazilik unvanı verilişinin 97. yıl dönümü törenine katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Biz gazi oluruz, şehit oluruz ama asla bu ülkeyi böldürtmeyiz. Asla bu ülkeyi kimseye, terör oyunlarına, senaryolara peşkeş çektirtmeyiz." dedi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı'na Adalet Bakanlığı, Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Türk bayrağına İstiklal Madalyası takıldı ve bayrak göndere çekildi. Daha sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

HİÇBİR GÜÇ BU AZİZ MİLLETE ESARET TASMASINI TAKAMAMIŞTIR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, törende yaptığı konuşmada, tüm Gazianteplilerin "Gazilik Günü"nü kutladı. Gaziliğin Gaziantep için hak edilmiş bir unvan olduğunu belirten Gül, "Bizler bu unvanı taşımaktan, bu unvana sahip olmaktan dolayı büyük bir iftihar duyuyoruz. Ya gazi olmak, ya şehit olmak bizim milletimizin en büyük özelliklerindendir. Gazi oluruz, şehit oluruz ama asla ve asla esir olmayız." dedi. Türk milletinin hiçbir zaman esaret altına girmediğini ve kimseyi esir almadığını vurgulayan Bakan Gül, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar böyle gelmiştir, kıyamete kadar da böyle kalacaktır. Hiçbir kavim, hiçbir millet, hiçbir güç bu aziz millete esaret tasmasını takamamıştır. Bunu başaramamıştır. Kıyamete kadar da bu böyle olacaktır. Dünyada bütün milletler ya esir olmuştur, ya da emperyalist duygularla birtakım milletleri esaret altına almıştır ama bizim Osmanlı'dan beri bütün tarihimizde hiçbir zaman ne emperyalist duygular olmuştur, ne de bu millet bir esaret altına girmiştir."

Bakan Gül, 97 yıldır şerefli "gazilik" unvanını taşıyan Gaziantep'in ve Gazianteplilerin bu günlere ulaştığını belirterek, "Bu şehir, Kuvayı milliye ruhuyla, milli mücadelede, 'Gerçekten istersen sulhu salah, hazır ol cenge' diyerek istiklal için mücadele eden bir gazi şehirdir. Şahinbey'i ile Şehitkamil'i ile Karayılan'ı ile bağımsızlık aşkını bütün dünyaya göstermiştir. Topumuz, tüfeğimiz, belki donanım olarak birçok açıdan zayıftı, sayıca zayıftık ama iman dolu yürekle, bağımsızlık aşkıyla bu millet Milli Mücadele'de destan yazdı. Tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi bu meydanda yine Gaziantep, yine bağımsızlık için, işgal girişiminde, darbe girişiminde bulunanlara karşı yine 'Ya istiklal, ya ölüm' diyerek bir kez daha o ruhu ortaya koymuştur." diye konuştu.

BU ÜLKEYİ, TERÖR OYUNLARINA, SENARYOLARA PEŞKEŞ ÇEKTİRTMEYİZ

Türkiye’nin 15 Temmuz’da bir kez daha gazi olduğunu vurgulayan Adalet Bakanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihinde ikinci kez Gazi Meclis olarak anılmıştır. Milletimiz bir kez daha gazi olmuştur ama şunu buradan ifade etmek lazım ki; biz gazi oluruz, şehit oluruz ama asla bu ülkeyi böldürtmeyiz, asla bu ülkeyi kimseye, terör oyunlarına, senaryolara peşkeş çektirtmeyiz. Türkiye, üzerinde senaryolar oynanan, oyunlar yazılan bir Türkiye değil, bunu tarihimiz göstermiştir. Bu anlayışı hala Mehmetçik, bugün işte teröre karşı yapmış olduğu operasyonla göstermektedir. Bizim hiçkimsenin toprağında gözümüz yok ama bu toprağı şehitlerimiz bize emanet etti. Bir karış toprağını da vermeye kimse hadsizlik etmesin, bir karış toprağını da veremeyiz. Bunun karşılığında ister gazilik, ister şehitlik ne olursa olsun. İşte bugün yine şehitlerimiz var. Eğer bu topraklar bağımsızca yaşadıysa, kıyamete kadar yaşayacaksa bu şehitlerimizin, gazilerimizin sayesindedir. Ve bu vesileyle ben terörle mücadele ederken gerek doğuda, gerek Fırat Kalkanı'nda DEAŞ'lı teröristlere karşı mücadele ederken, şu anda Afrin'de PYD/YPG/PKK'ya karşı, DEAŞ'a karşı mücadele ederken şehit olan bütün Mehmetçiklerimizi, askerlerimizi de bu vesileyle rahmetle anıyorum. Milli Mücadele'den bugüne kadar bizlere bu aziz toprakları, emanet eden tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz."

Törene Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, milletvekilleri ve siyasi partilerin il başkanları katıldı ve öğrenciler, günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu.

    

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←