BAKAN GÜL: ERBAKAN HAYIRLA VE MİNNETLE ANILACAK A+ A-
01.03.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bin yıl geçse bu coğrafyada Erbakan hoca her zaman hayırla ve minnetle anılacak." dedi.

Abdulhamit Gül, 54. Hükümetin Başbakanı merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ölümünün 7. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma programına katıldı. Gül, programda yaptığı konuşmada Erbakan'ın birçok neslin yetişmesini sağlayan bir devlet, siyaset ve büyük bir dava adamı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Gerçekten Anadolu, yerlilik, millilik anlamında bütün siyasetinde daima hukuktan, meşruiyetten, legallikten siyasette bizlere her zaman örneklik teşkil etmiştir. Erbakan hoca siyasi ve devlet hayatında hiçbir zaman hiçbir gencin kavgalarda, sokaklarda, illegalitede, hiçbir illegal yapıda bulunmasına izin vermemiştir. Her zaman, 'Hukuk, hak, adalet' demiştir. Bu sebeple gerçekten yetiştirmiş olduğu bütün kuşakların da yerli, milli olması anlamında çok önemli hizmetleri yapmış bir dava adamıdır."

Gül, Erbakan'ın 200 yıllık bir medeniyet buhranına siyasi anlamda çok önemli eserleri, siyaset ve devlet hayatına da çok önemli isimleri kazandırdığını belirtti.
28 Şubat sürecine değinen Bakan Gül, şunları söyledi:

"Gerçekten 28 Şubat döneminde uğramış olduğu haksızlıklar...O süreçte hukuk dışı yollarla, demokrasi dışı yollarla bir iktidar değişikliğini hep beraber yaşadık, gördük. Refah Partisi kapatılırken de hukuksuzluklar olurken de asla ama asla hukuktan taviz vermemiştir. Bu süreçlerde de, 28 Şubat sürecinde de o vakitler hepimizin yoğun bir şekilde yaşadığı bir anda daima moral vermiştir. 'İnanıyorsanız en üstün sizsiniz. Bugün bu  başörtülü kızları üniversite kapılarından gönderenler yarın gün gelecek onlara selam duracak.' demiştir. Gün gelmiştir hukuksuzluklar, darbeciler, vesayetçiler, cuntacılar yine hesap vermiş, inanç, özgürlük, hak ve hukuk yine galebe çalmıştır. 28 Şubat'ta, o koyu günlerde bin yıl sürecek diye söyleyenler bugün hiç kimse onları anmıyor. Ama bin yıl geçse bu coğrafyada, bu Anadolu coğrafyasında Erbakan hoca her zaman hayırla ve minnetle anılacak."

 

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←