BAKAN GÜL, “AVUKATLAR, ADALETİN EMEKÇİSİ, HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN YILMAZ SAVUNUCULARIDIR” A+ A-
26.05.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, avukatlık mesleğinin hukuk açsından önemine dikkat çekerek, “Türkiye’de ve dünyada adaletin gerçek anlamda tesisi için çok önemli bir misyonu ifa eden bir meslek kuruluşudur. Esasen adalet mülkün, savunmada adaletin temelidir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hukuki Araştırmalar Derneği’nin (HUDER) 15. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Genel Kurulda bir konuşma yapan Bakan Gül, avukatlık mesleğinin önemine dikkat çekti. Bakan Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avukatlar, adaletin emekçisi, hak ve özgürlüklerin yılmaz savunucularıdır. Türkiye’de ve dünyada adaletin gerçek anlamda tesisi için çok önemli bir misyonu ifa eden bir meslek kuruluşudur. Esasen adalet mülkün, savunmada adaletin temelidir. Yargının olmazsa olmaz kurucu unsuru olarak iddia makamı, yargılama makamı ve savunma makamı. Bu üçlü sac ayağını bizler yargının temel unsuru olarak görüyoruz.”

AVUKATLIK MESLEĞİNİN STANDARTLARININ YÜKSELMELİ

İdeal adalet anlayışı için avukat mesleğinin standartlarının yükselmesi gerektiğini anlatan Bakan Gül, “Avukatlık mesleğinin standardının yükseltilmesi, yine mesleğin sürdürülebilirliğinin güvence altına alınması, sorunlarının çözüme kavuşturulması adalet idealinin gerçekleşmesi için çok önemli unsurlardan. Hukukun üstünlüğü, demokratik toplumun korunması ve gelişmesi için avukatlık mesleğinin de savunmanın da gelişmesinin çok önemli ve gerekli olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİNDE SAVUNMA TARAFI GÜÇLENDİRİLİYOR

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin önümüzdeki günlerde açıklanacağını anımsatan Bakan Gül, “Önümüzdeki hafta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilecek olan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni tamamlamış bulunmaktayız. Burada da avukatlık mesleğini ve savunma tarafının güçlendirilmesine yönelik çok önemli vurgular var. Bu hususta sizlerin önemli katkıları ve değerli görüşleri bu rehberde yol haritasında büyük bir katkı sağlamıştır.” dedi.  

BELGE YARGIYA OLAN GÜVEN ÇITASINI YÜKSELTECEK

Yargı Reformu Strateji Belgesi’yle yargıya olan güven çıtasının yükseleceğini dile getiren Bakan Gül şu ifadeleri kullandı:

“Yargının üç kurucu unsuru fonksiyonel olarak birbirlerinden farklı işlevi var. Hiyerarşik işlev anlamında  bir farklılık olduğunu söylemek doğru olmaz. Dolayısıyla iddiada savunma da yargılama da eşit derecede önemlidir ve değerlidir. Bağımsız savunma olmadan yargı bağımsızlığını sağlayamayız. Avukatlar olmadan hakları etkin bir şekilde koruyamayız. Avukatlar toplumun ve bireyin haklarını koruyan, adalet tasavvurunu yaşatan kamusal aktörler olduğuna inanıyoruz. Esasen avukatların rolü yargılama faaliyetleriyle de sınırlı değildir. Avukatlar savunma görevini ifa ederken aynı zamanda hukuk bilgileriyle muhakemeye yetenekleriyle vatandaşın ve toplumun sorunlarını çözme anlamında da çok öenmli bir köprü vazifesi kurmaktadırlar.”

ARABULUCULUK VE UZLAŞMADA AVUKATLARIN KATKISI BÜYÜK

Yargı sitemine giren arabuluculuk, uzlaşma gibi kurumlarda da avukatların katkısına değinen Bakan Gül, “Türkiye’de arabuluculuk uygulamasındaki başarısındaki salt avukatlık mesleğini ifa edenler tarafından yapılmasının çok büyük katkısı olduğuna inanıyoruz ve biz bakanlık olarak ta arabuluculuk görevini yine yalnızca hukukçular eliyle yapılması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü yargının bu anlamda yükünü hafifleten bu vazifenin avukatlar marifetiyle yapılması, hukukçular eiyle yapılması çok önemli.” dedi.

EKSİKLERİ BERABER GİDERECEĞİZ

Reform çalışmalarına da değinen Bakan Gül konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Yeni reform ve politika insanı, haklarını ve onurunu merkeze alan bir yaklaşımla hazırlandı. Esasen vatanımızın her karışını milletimizin bütün kesimlerini kucaklayan, bir tek insanımızın bile kendisini dışarıda hissetmediği, kıyıda köşede kaldığını düşünmediği bir toplumsal düzen ve güçlü hukukun üstünde hiçbir gücün olmadığı bir gelişmeyi hep beraber inşa edeceğiz. Bu konudaki eksikleri beraber gidereceğiz.”

HUDER ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARIN KARŞISINDA OLMUŞTUR

HUDER’in çalışmalarına da değinen Bakan Gül, “Vesayetle mücadelemizi, demokrasi önündeki bütün engelleri kaldırmaya hep birlikte çalışacağız. HUDER zaten bu misyonu yerine getiren önemli çatılardan birisidir.  Türkiye’’de ne zaman anti demokratik bir gelişim olduysa, gerek bürokrasi eliyle gerek farklı adımlarla HUDER bu anti demokratik uygulamaların her zaman karşısında olmuştur.” dedi.

MEVZUATLARDA ÇOK İYİ NOKTADAYIZ

Mevzuat uygulamalarına da değinen Bakan Gül, “Esasen mevzuatlarda çok iyi noktadayız. Mevzuatımız çok iyi ama uygulamada bazı eksiklikler olduğunu hep birlikte görüyoruz. Şu da bir gerçek ki en iyi mevzuat, en iyi kanun kötü uygulayıcının elinde çok kötü sonuçlar doğurabilir. Vasat bir mevzuat düzenleme, en iyi uygulayıcının elinde bir şahesere dönüşebilir. Bu nedenle bu konudaki eksiklikleri gidermemiz yargı açısından, vatandaşımızın yargıya güveni açısından en önemli meselelerimizden birisi. Bunu yaparken de özellikle adil olmak kadar adil görünmek özde ve gözde adaletin hakim edilmesi çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.  

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←