BAKAN BOZDAĞ, YOZGAT'TA GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI A+ A-
05.03.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ta katıldığı programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ’ın açıklamasından kısımlar şöyle:

CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın, Almanya programını iptal etmesi

Baykal'ın iptal gerekçesini tam bilmediğini bilmiyorum. Türkiye Adalet Bakanlığına yapılan haksız ve keyfi uygulamaya karşı bir tutumsa takdire şayan bir tutumdur. Şu anda Almanya ve başka ülkelerde referandum sürecinde 'hayır' çalışması yapanlara dönük herhangi bir kısıt söz konusu değildir. Bildiğiniz gibi daha önce CHP'li bazı milletvekilleri ile HDP'li milletvekilleri birlikte programlar da yaptılar, şu anda değişik yerlerde 'hayır' etkinlikleri yapılıyor ve bundan herhangi birinde bugüne kadar yaşanmış bir engelleme söz konusu değildir. Sayın Baykal'ın programına da bir engelleme söz konusu değildi ama buna rağmen Sayın Baykal'ın iptal etmiş olmasını ben önemsiyorum." 

MHP de tepki gösterdi

"Daha önce de ifade ettim, bizim Baden-Württemberg eyaletinin Gaggenau şehri toplumu ile yapacağımız buluşmanın bilgilendirilmesi 27 Şubat Pazartesi günü yapılmıştı. Belediye o gün biliyor, polis biliyor ve buna göre ilanlar yapılmış, davetler yapılmış, herkes olayın farkında. Çarşamba günü de belediye yetkilisi, bir polis yetkilisi bir de organizasyon yapanlardan birisi ortak tutanak imzalıyor. Toplantını ne kadar süreceği, kimin konuşacağı, kaç kişinin geleceği, kirası vesairesi ne olacağı gibi sorumluluk konularını içeren tutanak da imzalandı ve ertesi gün saat 19.00'da da program yapıldı. Programdan önceki bütün bu gelişmeler, belediyenin tutumu, belediyenin bu programı engelleme konusunda bir iradeye sahip olmadığını gösteriyor. Aksine belediye, programın yapılması için gerekli desteği de veriyor. Hatta bana anlatılana göre, polis yetkilileri Bakanın hangi kapıdan girmesi gerektiğine kadar oradaki organizasyonu yapan arkadaşlarımızla görüşmeler yapıyor. Bu demin de ifade ettim, belediyenin toplantıyı engellemek gibi bir iradeye sahip olmadığını gösteriyor. Aksine toplantının yapılması için gerekli çalışmalar yapılıyor ve buna yardımcı olduğunu gösteriyor ancak toplantının yapılacağı gün belediye birden bire her zamanki tutumunun dışında bir tutum sergiliyor ve toplantıyı iptal ediyor."

Belediyeyi aşan bir iradenin belediyeye toplantıyı iptal kararı aldırdı

 "Eğer belediyenin kararı olsaydı, pazartesi günü yapılan bildirim üzerine belediye bu tutumunu ortaya koyardı. O nedenle burada belediyeyi aşan bir karar olduğunu ben görüyorum ve bu merkezi hükümetin baskısıyla mı oldu yoksa Alman istihbaratının baskısıyla mı oldu, onu tabi merkezi hükümet, Alman istihbaratı bizden daha iyi bilir ama benim gördüğüm, belediyenin iradesiyle iptalin yapılmadığıdır. O iradeyi etkileyen başka bir irade olduğudur."

Merkel ve Alman yetkililer, bu kararı eleştiren bir yaklaşım ortaya koymadı

"Belediye yanlış yapmıştır. Biz, demokratik bir ülkeyiz, herkes toplanma hakkına, ifade hürriyeti hakkına sonuna kadar sahiptir. Belediye yanlış yapmıştır. Biz bunu tasvip etmiyoruz. Yani bu da bu kararın zımni Alman hükümeti ve yetkilileri tarafından da onaylandığının bir başka göstergesidir."

Toplantımı iptal eden belediye, teröristlerin yoğun baskısı altında

"Benim Almanya'da gördüğüm şey şu; 'evet'e dönük çalışmalara büyük engellemeler çıkarılıyor ve çalışma yaptırılmıyor. Yani düşünün, ben Türkiye'nin Adalet Bakanı olarak Türk toplumunun yaptığı bir organizasyona katılamıyorum, orada hitap edemiyorum, 'evet' lehine propaganda yapamıyorum, konuşamıyorum. Başka bakanlar için de aynı şey söz konusu. Hemen ertesi gün Gaggenau'da bir bomba ihbarı... Tamamen senaryo bir yapı gibi. Oradaki Türk toplumunun bir de benim toplantımı organize edenlerin hiç birinin hayatında şiddetle terörle uzaktan yakından bir alakası yoktur. Aksine teröristleri himaye eden Alman hükümetidir. Benim toplantımı iptal eden belediye, teröristlerin yoğun baskısı altındadır ve orada PKK'lı teröristler, Fetullahçı terör örgütü, DHKP-C terör örgütü hep beraber oradalar ve orada faaliyetlerini düzgünce yapıyorlar. Sanki Türk Bakanı izin vermemiş de oraya bomba konulmuş gibi bir ahlaksızca algı operasyonu yapılıyor orada ve bunu da şiddetle kınıyorum. Biz teröre karşıyız, teröristlere karşıyız, terörizme karşıyız, terör örgütlerine karşıyız. Bunları himaye eden biri varsa, kanatları altında saklayan biri varsa o Almanya'dır. Çok açık ortada. Ondan sonra da kalkıp Türk toplumunu suçlayan böyle bir şey yapıyor. Yani o ihbarı kimler yaptı, Alman istihbaratı mı yoksa Almanya'nın himayesinde olan terör örgütlerine yaptırıp Türk toplumunu suçlamak için bir algı operasyonu mu yapıldı, onu herkesin değerlendirmesi lazım. Ben burada Tük toplumunu karalamak için teröristleri himaye eden bir yapının algı operasyonu yaptığını düşünüyorum."

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←