Bakan Bozdağ, CHP nin halkoylaması sonuçlarının iptali için Danıştaya dava açmasına tepki gösterdi A+ A-
22.04.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP'nin halkoylaması sonuçlarının iptali için Danıştay’a dava açmasına tepki gösterdi

Bakan Bozdağ'ın açıklamaları şu şekilde:

YSK KARARLARI KESİN

"Seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları,şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevi,Yüksek Seçim Kurulunundur.  YSK'nın verdiği kararlar aleyhine Danıştay ve Anayasa Mahkemesi dahil hiçbir mahkemeye,mercie başvurulamaz.

DANIŞTAY RET KARARI VERİR

Buna rağmen başvuru halinde, Anayasa ve yasalarımıza göre Anayasa Mahkemesi ve Danıştayın ret kararı dışında karar verme seçeneği yoktur. Nitekim ayrımsız Anayasa Mahkemesi yapılan başvurulara "kabul edilmezlik", Danıştay ise aynı gerekçelerle onlarca "ret" kararı vermiştir. Anayasa Mahkemesi kararları ile Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler bireysel başvurunun konusu da olamaz. "

DEMOKRASİLERDE MİLLETİN KARARI ÜSTÜNDE KARAR YOKTUR

Demokrasilerde milletin kararı üstünde karar yoktur. Millet adına karar veren yargı, milletin sandıkta verdiği kararı üstüne karar veremez. Milletin verdiği kararlar aleyhine hiçbir mahkemeye/mercie başvurulamaz.Milletin verdiği kararları, hiçbir mahkeme bozamaz/değiştiremez. Sandık sonuçları ve milletin iradesi, mahkeme kararıyla yok sayılamaz, değiştirilemez. Milletin kararı herkesi bağlar. Ancak demokrat olmayanlar,millete güvenmeyenler, istedikleri çıkmazsa milletin kararını kabul etmezler,milletin kararına saygı duymazlar.

CHP, HALKA GÜVENMİYOR

CHP, hem demokrat geçiniyor; ama demokrat gibi davranmıyor hem de halkçıyız diyor ama halka güvenmiyor. Demokrat gibi davranmayan demokrat, halka güvenmeyen halkçı olur mu? CHP, demokrasiyi içselleştirememiş ve millet iradesini hazmedememiştir. Ortada halkına inanmayan,demokrat davranmayan, millet iradesini ve hukuku yok sayan, milletiyle mahkemelik bir CHP var. Tam evlere şenlik. Bilmeli ki milletten alamadığı kararı CHP, millet adına karar veren mahkemelerden alamaz. YSK'nın kararı aleyhine hiçbir mercie başvurulamayacağı anayasa hükmü olduğu halde CHP,bile bile neden yargıya gidiyor, sizce?"

GERÇEKLERİ HATIRLATMAK GÖREVİMİZDİR

Yüksek Seçim Kurulu kararları,kesindir.Yüksek Seçim Kurulunun Kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz(Anayasa, md.79/2).
Yüksek Seçim Kurulunun kararları aleyhine hiçbir mercie başvurulamayacağını;anayasa,YSK,Anayasa Mahkemesi ve Danıştay söylüyor.
Benim söylediğim; anayasa hükmü ile Anayasa Mahkemesi,Danıştay ve Yüksek Seçim Kurulu kararlarını tekrarlamaktan,hatırlatmaktan ibarettir.
Benim bu gerçekleri hatırlatmam ve tekrarlamam,yargıyı etkilemek değil kamuoyunu doğru bilgilendirme görevimin gereğini ifadır.

YARGIYA TAŞINMASI HUKUKU ÇİĞNEMEKTİR

Bu anayasal,yasal ve yargısal gerçekliğe rağmen CHP'nin YSK kararlarını yargıya taşıması,bilerek ve isteyerek hukuku çiğnemektir.
CHP'yi bilerek ve isteyerek anayasaya aykırı hareket ettiren saik;dikkatleri başka yere çevirerek CHP'nin başarısızlığını gizlemektir.
Halk hür iradesiyle verdiği "evet"oyuyla hükümet sistemini değiştirmiştir.Gerçek budur.Gerisi,lafıgüzaftır.
Halkı mahkemeye şikayet etmek;CHP'yi halkın iradesiyle mahkemelik yapmak,bu gerçeği değiştirmez;CHP'nin başarısızlığını ve kusurunu örtmez. Anayasayı hatırlatmak;Anayasa Mahkemesi,Danıştay ve YSK kararlarını yok sayanlara bu kararları hatırlatmak; suç değil,benim vazifemdir.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←