ADLİ YARGI HAKİM VE SAVCI ADAYLARI KURA TÖRENİ KÜLLİYE’DE YAPILDI A+ A-
22.05.2019

GÜL, YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİNİ 30 MAYIS’TA AÇIKLAMAYA HAZIRLANIYORUZ

22. Dönem Adli Yargı Hakim ve Savcı adaylarının kura töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bugün göreve başlayacak arkadaşlarımızla birlikte tüm yargı mensuplarımızın tek bir amacı var: Adaleti sağlamak.” dedi.

22. Dönem Adli Yargı Hakimleri ile Cumhuriyet Savcıları kura töreni Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Kura töreninde bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “1.446 aday, ilk görev yerlerinin belirlenmesi amacıyla kura çekecek. Bu adaylardan 788'i hakim, 658'i ise Cumhuriyet savcısı olarak görev yapacak. Bugün göreve başlayacak arkadaşlarımızla birlikte tüm yargı mensuplarımızın tek bir amacı var: Adaleti sağlamak.” ifadelerini kullandı.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİMİZİ VURGULAMAK İSTERİM

Aklı ve vicdanı değersizleştirenlerin ülkemize ödettiği bedelin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Bakan Gül konuşmasına şöyle devam etti:

“İstikameti hukuktan, vicdanından değil, bağlı olduğu örgütten alan FETÖ mensuplarının, yargıç cübbesi içerisinde nasıl teröristlik ve terör destekçiliği yaptıkları görülmüştür. Devletin ve yargının bu virüsten temizlenmesi yolunda, ne büyük mesafe almış olursak olalım, dikkat ve ihtiyatı elden bırakmadan mücadeleye devam edeceğimizi de önemle vurgulamak isterim. Bununla birlikte, bu ihanet çetesinin yargıya, kurumlarımıza, toplumun adalet duygusuna verdiği zararı telafi edecek çalışmalara da devam edeceğiz.”

REFORM İRADEMİZİ CANLI TUTUYORUZ

Yargı sisteminin toplumun ekonomik kalkınmasındaki rolüne dikkat çeken Bakan Gül, “Sayın Cumhurbaşkanım bunun için reform irademizi de canlı ve taze tutuyoruz. Ülkemizde son 17 yılda liderliğinizle ülkemizde sağlanan ekonomik ve sosyal istikrarın yanında; demokratikleşme, özgürlüklerin geliştirilmesine de öncülük ettiniz. Sizden aldığımız talimat ve destekle Bakanlık olarak Yargı Reformu Stratejimizi hazırladık. 15 Temmuz girişimiyle kesintiye uğratılmaya çalışılan reformlarımızla birlikte daha özgür, daha rekabetçi ve insan odaklı bir anlayış içerisinde refahını daha adil paylaşan bir Türkiye’yi inşaa etme idealimizi sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

YARGI REFORMU YATIRIM ORTAMININ İYİLEŞMESİNE HİZMET EDECEK

Üreten ve istihdam oluşturan bir ekonominin vazgeçilmez unsuru hukuki öngörülebilirlik olduğunu kaydeden Bakan Gül, “İşte yargı reformu belgemiz, öngördüğümüz yeni düzenlemelerle ülkemizin önünü açacak, erişilebilir adalet sistemi ile de yatırım ortamının iyileşmesine hizmet edecektir. Aynı zamanda yargı reformu uygulama döneminde; Adliyenin kapısının, adaletin kapısı olduğunu, bu kapıya gelen herkes, hakkına erişeceğini, bu kapıya gelen herkesin saygın muamele göreceğini milletimize, vatandaşımıza yaşatarak göstereceğiz.” dedi.

YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ 30 MAYIS’TA AÇIKLANACAK

Yeni uygulamalarda vatandaş memnuniyetini esas aldıklarını söyleyen Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Politika ve uygulamalarımızda gözeteceğimiz ilke; “adil kararın, makul sürede verilmesi” olacaktır. Türkiye, bu Strateji Belgesiyle demokrasisini daha da güçlendirmeye, hak ve özgürlükleri geliştirmeye ve genişletmeye güçlü bir şekilde vurgu yapmaktadır. Katılımcı bir anlayışla hazırladığımız Yargı Reformu Strateji Belgemiz “güven veren adalet” hedefine hizmet edecektir. Yargı Reformu Strateji Belgesini, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerindeki bir toplantı ile 30 Mayıs'ta tüm dünya ve Türkiye komuoyuna duyurmaya hazırlanıyoruz.”

“ELEŞTİRİLERLE BESLENECEK, GÜÇLENECEK VE İSTİKAMETİNİZİ BELİRLEYECEKSİNİZ”

Hakim ve Savcı adaylarına meslek hayatlarında başarılar dileyen Bakan Gül: “Çıktığınız bu anlamlı yolculukta, günlük çıkara ve rüzgârın estiği yöne göre sizi sebepsiz yücelten veya haksızca eleştirenler olacaktır. İşini yapan ve ancak kararıyla konuşan yargı mensuplarının, vakur sükûnetini istismar etmek isteyenler de her zaman olmuştur, olacaktır. Tahkir ve tahrip siyaseti, adeta bir tribün amigosu edasıyla, beğenmediği kararlar karşısında yargı mensuplarını hedef gösterme cüretini maalesef kendisinde bulabilmektedir. Demokratik bir hukuk devletinde, yargı ve yargısal tasarruflar, elbette eleştiriden münezzeh değildir. Bu eleştirilerle beslenecek, güçlenecek ve istikametinizi belirleyeceksiniz.” İfadelerini kullandı.

   

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←