ADALET BAKANLIĞI YAKLAŞIK 7 MİLYON METREKARELİK ALANI DÜZENLİ OLARAK DEZENFEKTE EDİYOR A+ A-
18.03.2020

Türkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik Ceza İnfaz Kurumlarında alınan tedbirlerin uygulanması ve denetimi devam ediyor. Tedbirleri içeren Acil Eylem Planı kapsamında Bakanlık bünyesinde kurulan komisyon günlük olarak tüm çalışmaları kontrol ediyor.

Alınan tedbirler şu şekildedir:

*368 Ceza İnfaz Kurumu ve 144 Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ne ait 6 milyon 771 bin 100 metrekare açık-kapalı alanda ve Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapan 1457 ring aracı ile 359 servis aracında düzenli olarak dezenfekte işlemi yapılmaktadır.

*Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir.

*Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.

*İlk kabul işlemleri esnasında tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edilmektedir.

*Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir.

*Bütün ceza infaz kurumlarına yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiştir.

*Salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir.

*Avukatlar tutuklu ve hükümlüler ile acil hallerde kapalı görüş yapabileceklerdir.

*Ceza infaz kurumlarında personele ve görüşe gelen avukatlara maske ve eldiven verilmektedir.

*İş yurtları faaliyetlerine 2 hafta süreyle ara verildi.

*Denetimli serbestlik kapsamında toplu faaliyetler askıya alındı.

*Kuruma gelen kitap, mektup ve diğer postalar, 24 saat bekletildikten sonra teslim edilmektedir. 

*Ertelenen görüş ve ziyaretler, risk ortadan kalktıktan sonra kullandırılacaktır.

              

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←