ADALET BAKANLIĞI İLE GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI A+ A-
27.08.2019

Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında tutuklu ve hükümlüler ile denetimli serbestlik yükümlülerine yönelik eğitsel, sosyal, kültürel, sportif faaliyetler düzenlenmesini içeren iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara Hakimevinde düzenlenen törenle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlüler ile denetimli serbestlik yükümlülerine yönelik eğitsel, sosyal, kültürel, sportif faaliyetler düzenlenmesini içeren iş birliği protokolünü imzaladı.

GENÇLERİN KORUNMASI DEVLETİN GÖREVLERİ ARASINDA

Törende bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, devletin görevlerinden bir tanesi gençliğin, gençlerin korunması ve geleceğe daha güçlü bir şekilde hazırlanması devletin görevleri arasında olduğunu dile getirdi. Bakan Gül, “Hükümlü ve tutuklulara yönelik işbirliği ve protokol metnini imzalayarak gençlerimizin daha da etkin bir şekilde sportif ve kültürel faaliyetlerden yararlanmasına imkân sağlayacak adımı böylece canlandırmış olacağız. Eğitim, bireyleri şekillendiren, eğitim bireylerin toplumla olan ilişkileri bireyin birey ile olan ilişkilerini şekillendiren ana unsurdur.” şeklinde konuştu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET KONUSUNDA SIFIR TOLERANSLA MÜCADELE EDECEĞİZ

Eğitimin önemine değinen Bakan Gül konuşmasına şöyle devam etti:

“Özelikle son zamanlarda da yoğun bir şekilde üzülerek şahit olduğumuz özellikle kadına şiddet çerçevesinde bütün bu asla tasvip edemeyeceğimiz tüm bu süreçlerde esasen eğitim toplumsal diğer kurumlarla ilgili bir eğitim sürecindeki eksikliğin bir insanı ne hale getirdiğini çok yakinen görebiliyoruz. Bu çerçevede de özellikle kadına yönelik şiddeti tasvip etmediğimiz ve bu konuda sıfır toleransla her türlü mücadeleyi sürdüreceğimizi de ifade etmek isteriz.”

Yükümlülerin cezalarını çekerken toplumsal hayata uyum sağlamalarına yönelik çalışmalara da değinen Bakan Gül: “İnfaz süresi bitecek ve bu kişiler topluma karışacaklar ama toplumla bir arada yaşama, topluma olan saygı, toplumsal sorumlulukların bilincinde olarak ceza infaz kurumlarından infazını tamamlayarak çıkmaları bizim temel görevimizdir, temel yaklaşımımızdır. Ve bu çerçevede de cezaevlerinde meslek edinmeleri cezaevinde eğitim imkanlarını sürdürmeleri bizim için çok önem ifade etmektedir.” dedi.

SPOR VE SOSYAL ORGANİZASYONLAR YAPILACAK

Protokol kapsamında yapılacak çalışmalara değinen Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle ceza infaz kurumlarında bulunan kişilerin sportif yeteneklerini tespiti anlamında da yeni yeteneklerin keşfi anlamında da çok önemli bir imkan sağlanacaktır. Spor ve sosyal organizasyonlar yapılacak, etkinlikler düzenlenecek, ceza infaz kurumlarına araç malzeme imkanları ve destek verilecek. Yine spor danışmanları görevlendirilerek spor faaliyetleri yapılmış olacak. Yine çocuk eğitim evlerinde kalan çocukların 18 ilde bulunan gençlik kamplarında da istifade etmesi bu protokolle sağlanmış olacaktır. Ve özellikle gönüllü gençlerimizin ceza infaz kurumlarında eşleştirilerek ceza infaz kurumlarındaki gençlerin ilgili spor faaliyetlerine yönlendirilmesi kötü alışkanlıklardan uzaklaşması anlamında çok önemli bir çalışma var.”

“BU İŞBİRLİĞİNDE ÇOK GÜZEL NETİCELER ALACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Törende bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu aynı amaçla kaynakların en doğru şekilde kullanılması noktasında yapılan işbirliğinin önemine değinerek  

“Hepimiz bu kadim coğrafyada birlikte yaşıyoruz, hepimize yer var. Son günlerde yaşanan bu şiddet hadiselerinde özellikle vurgulamak istiyorum. Biz barış toplumunun evlatlarıyız. Bizim kültürümüzde bizim inancımızda şiddete yer yok. Sporda da hayatın diğer alanlarında da şiddetin hiçbir türlüsünü hiçbir kimseye tasvip etmiyoruz. Ne insana ne insan olmayan varlıklara. Hiçbir şekilde şiddeti makul ve masum göremeyiz. Bu anlamda evlatlarımızı yarınlara iyi evlat olarak yetiştireceğiz. Bu işbirliğinde çok güzel neticeler alacağımıza inanıyorum.”

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←