ADALET BAKANI GÜL: “YENİ NESİLLERE DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE BIRAKMAK VAZİFEMİZDİR” A+ A-
29.08.2019

Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesinin tanıtım programında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 7 bin yükümlünün projeye destek verdiğini ifade ederek, “Yeni nesillere emanet edeceğimiz çevreyi daha da güzelleştirerek bırakmak bizim üzerimize bir vazifedir.” dedi.

Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan park, bahçe, mesire alanı ve sahillerin temizliğinin denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülerince yapılmasını kapsayan ve aynı anda tüm şehirlerde başlayan ‘Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesinin’ tanıtımı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla yapıldı. Programda, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, park alanında hükümlülerle birlikte yere atılan çöpleri topladı, çevre temizliği yaptı.

Programda bir konuşma yapan Bakan Gül, Türkiye genelinde denetimli serbestlik kapsamında 7 bin yükümlünün projeye destek verdiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile projenin hayata geçmesi için iş birliği yapıldığını dile getiren Bakan Gül, piknik, turizm ve orman alanlarının korunması gerektiğini vurguladı.

Adalet Bakanı Gül konuşmasında anayasa hükmü kapsamında orman alanlarının imara açılamadığını belirtti. Bu konuda idarelerin, yargı mercilerinin doğaya, tabiata, çevreye saldırıyı kabul etmediğini, hoş görmediğini dile getiren Gül, cezaevlerinin çevreye duyarlı projelere destek verdiğini aktardı. Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerindeki "Sıfır Atık Projesi"ni de desteklediklerinin altını çizerek: “Çevre hepimize emanettir ve bizden sonra da yeni nesillere emanet edeceğimiz çevreyi en güzel hakiyle daha da daha da güzelleştirerek daha da yeşillendirerek bırakmak bizim üzerimize bir vazifedir.” ifadelerini kullandı.

BAKAN GÜL: KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSANLIK DIŞIDIR

Adalet Bakanı Gül, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Gül, kadına yönelik şiddetin, cinayetin, vahşi eylemlerin insanlık dışı olduğunu, bu eylemleri telin ettiklerini belirtti. Adaletin, hak ettiğine hak ettiğini vermek olduğuna dikkat çeken Gül, bu tür eylemleri yapanların da gereken cezayı bulmasının herkesin beklediği durum olduğunu dile getirdi. Bakan Gül, “İdam konusunda, bu tür fiillere karşı kamuoyunda, toplumda uzun zamandır bir beklenti, talep dillendirilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konudaki tutumu açıktır, 'Meclis bir irade ortaya koyarsa ben onaylarım' şeklinde olmuştur. Bu konu, parlamentonun vereceği bir karardır, anayasa değişikliği gereken bir konudur. Parlamento bu konuda bir düzenleme yaparsa Sayın Cumhurbaşkanımız da o tutumunu bir kez daha söylemiştir. Umarız, bu tür fiillere karşı hak edilen cezalar, gecikmesizin verilir. Bu tür tabloları, acı hadiseleri umarız yaşamayız. Bu konuda el birliğiyle ne gerekiyorsa kanun, uygulama, idari tedbirler, hepimize düşen sorumluluğu yerine getirmek hepimizin görevidir.” değerlendirmesinde bulundu.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM: DOĞAL GÜZELLİKLERİN, YAYLALARIN, MERALARIN KİRLENMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise yaptığı açıklamada, bakanlığın 2002'den beri çevreyi korumak için bir çok projeye imza attığını, kıyıların, doğal güzelliklerin, yaylaların, meraların kirlenmesine asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Atık su arıtma ve katı atık tesislerinin artırılması için bakanlığın hedeflerini gerçekleştirmeye devam ettiğini dile getiren Kurum, çevre konusundaki en önemli projelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi olduğunu anımsattı.

Kurum, 2000'li yılların başında geri dönüşüm oranının yüzde 1 olduğunu, bu projeyi hayata geçirdikten sonra yüzde 13'e yükseldiğini ifade etti.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←