ADALET BAKANI GÜL: YARGI, İSTİSMAR OLAYLARINI TİTİZLİKLE TAKİP EDİYOR A+ A-
21.02.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığının düzenlediği, "Suçun Önlenmesinde İşbirliği Çalıştayı" öncesinde, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Gül, çocuk istismarı düzenlemesine ilişkin, "Komisyon yarın çalışmaya başlayacak. Kastrasyon, kimyasal hadım uygulaması da dahil olmak üzere, tüm bu tedbirleri, yasayla yapacaklarımız, yönetmeliklerle yapacaklarımız, idari tedbirlerle uygulayacağımız tüm enstrümanlarımızı, tüm araçlarımızı, yapacaklarımızı masaya yatıracağız." dedi.

Adalet Bakanı Gül’ün konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Adana’da 4,5 yaşındaki bir yavrumuza yapılan bu adice, alçakça saldırı gerçekten iğrenç ve şiddetle, nefretle kınadığımız bir suç. Elbette bu istismarın ötesinde bir cinayettir. Bu çocuk istismarının ötesinde bu bir o hainin, o kişinin yapmış olduğu istismarın ötesinde cinayettir. Yani bir çocuğa yönelik bu tür fillerin gerçekten hepimizin asla bu konuların bir daha yaşanmaması için her türlü tedbiri de devlet olarak aldığımız bir konudur, bir çalışma alanıdır. Bu hususta Adana Başsavcılığımız olay anından itibaren bir kına gecesi ya da bir düğün gibi oraya davetli olarak katılan, orada bulunan birisinin yapmış olduğu fiil anında savcılığımız olayla ilgili tahkikatı yapmış ve bir an evvelde gecikmeksizin de dava iddianamesini hazırlamıştır. 66 yıllık bir ceza talebi ile davayı açmış, iddianameyi hazırlamıştır. Takdir indirin de sebeplerinin uygulanmamasını talep etmiştir. Bu konuda yargı titizlikle bu konunun takipçisi olmaya devam edecektir.

KONUYLA İLGİLİ KOMİSYON YARIN ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK

Bu husus başta olmak üzere çocuklarımıza yönelik istismarların önlenmesi bu hususta yine yapılacak bazı başka adımlar nelerdir bu hususları değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nda yoğun bir şekilde bu meseleyi masaya yatırdık ve Başbakan Yardımcımız başkanlığında bir komisyon yarın çalışmaya başlayacak. Hazırladıklarımızı bizlerde değerlendirmiş olduk ceza kanunlarında yine artırım yapmak ya da infaz sisteminde ne gibi başka tedbirler alınması gerekir bunların hepsini bugün de az önce bahsettiğimiz gibi çalıştaylarla ve önceki hazırlıklarla masaya yatırmış olacağız. Sizin de az önce sorduğunuz kimyasal hadım uygulaması da dahil olmak üzere tüm bu tedbirleri yasa ile yapacaklarımız, yönetmelikle yapacaklarımız, idari tedbirlerle uygulayacağımız tüm enstrümanlarımızı, tüm araçlarımızı masaya yatıracağız, bunların hepsini değerlendireceğiz ama esasen iş mahkemeye suç işlemeden önleme yani suça giden yolları ortadan kaldırma önleme, ıslah etme. Aile, çevre, okul toplumun her kesimini düşen sorumluluklar istismara karşı çocuk nasıl bilinçlendirilir? Aileler nasıl bilinçlendirilir? Toplum nasıl bilinçlendirilir? Bunları topyekûn hep beraber yapmamız lazım. Yoksa en büyük bakıldığında kıta Avrupası’nda cezalar itibariyle bakıldığında özellikle Özgecan cinayetinden sonra buna benzer vakalarla arttırmış bir ülkedir ama yine biz yeterli görmüyoruz. Bir çocuğumuz dahi istismara uğramasın, bu suça yönelmesin toplumda bunlarla karşılaşmayalım bunun için ne gerekirse asla hiçbir şekilde geri durmadan bunları değerlendireceğiz.  Başbakan yardımcımız sonrasında Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımıza arz edip bu hususlarla ilgili tüm tedbirleri gecikmeksizin masaya yatıracağız.

NİHAİ ŞEKLİ VERECEĞİZ

Yarın tüm ilgili bakanlarımız yani Aile Bakanlığı ile ilgili hususlar ve yine onlarla ilgili mevzuatlar elbette masaya yatırılacak. Bizim işte Bakanlık olarak masaya getireceğimiz öneriler diğer bakanlıklar, medya toplum, aile topyekûn burada hepimize düşen vazifeleri, almamız gereken tedbirleri hepsini masaya yatırmış olacağız. Bu konu bizim hükümetimiz için de çok önemli adımlar atıldı ama yeterli görmüyoruz. Elbette daha fazla ne yapmak gerekir bunların hepsini hep birlikte masaya yatırıp Başbakanlık ve Cumhurbaşkanımız nezdinde bunların son nihai şekli verilmiş olacak.

DUYARLILIKLARA KARŞI HASSASIZ

Gerçekten tüm bu çalışmalarıma toplumun her kesiminin duyarlılığıyla bu sorunları el birliğiyle aşma çabası içinde olacağız ve hükümetimiz de bu konuda alınması gereken başka ne gibi tedbirler varsa onları alacağız. Şunu da ifade edeyim geçen gün İzmir’de bir şantaj bir cinsel şantaj suçunda mahkeme takdiri indirime gerek görmemiş 132 yıl ceza vermiştir. Yine dün Adana Başsavcılığının iddianamesinde bu hususlarla ilgili yargının da, yargı mensuplarının da toplumdaki bu duyarlılıklara karşı hassas olduğunu ifade etmek istiyorum ama varsa da bu konudaki bir eksiklik bu konudaki hassasiyeti de hep beraber yargı dâhil bu hassasiyeti de bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←