ADALET BAKANI GÜL: ÇOCUK İSTİSMARI KONUSUNDA TÜM TEDBİRLERİ MASADA DEĞERLENDİRİYORUZ A+ A-
10.03.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocukların istismara tabi tutulmasının herkesi üzdüğünü ve bu vakaların hiç olmayacak şekilde komisyon çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Tüm tedbirleri masada değerlendiriyoruz. Çocuklarımıza yönelik bu tür istismarların tamamıyla önleneceği bir düzenlemeye çalışıyoruz" dedi.

Bakan Gül, bazı ziyaretlerde bulunmak ve bir dizi etkinliğe katılmak için geldiği Konya'da, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Abdulhamit Gül, Konya'nın medeniyete önemli izler bırakan bir şehir olduğunu söyledi. Gül, Konya'nın AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği destekle öne çıktığını işaret ederek hükümetin ve yerel yönetimlerin Konyalılara hizmet etmekten büyük şeref duyduğunu bildirdi.

Çocuk istismarına yönelik düzenlemelerle ilgili sorulan bir soru üzerine Gül, hiç kimsenin kabul edemeyeceği bazı olaylar üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla komisyonun çalışmaya başladığını anımsattı. Bakan Gül, bu tür suçlarla ilgili ağırlaştırılmış cezaların verildiğini belirterek, çocukların istismara tabi tutulmasının herkesi üzdüğünü ve bu vakaların hiç olmayacak şekilde çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bu vakalara götürecek yolları kapatmanın daha önemli olduğunu vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

"Bilinçli bireyler ve toplum aileden alınan yine eğitim ve bilinçlenmeyle olacak bir takım tedbirler de var ama Hükümet olarak hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa 6 bakanlığımızın da katılımıyla bu çalışma devam etmektedir. Devlet Memurları Kanunu'nda bu kişilerin memur olamayacağı, bu tür konularla yargı önüne gelmiş kişilerin bazı işlerlerde çalıştırılmaması, sabıka kaydında bu suçların görünmesi gibi bir takım tedbirler... İnfaz kanununda bu tür suçları işleyen sanıklarla, faillerle ilgili bir takım tedbirlerin artırılmasına yönelik çalışmalarımız yoğun şekilde devam etmektedir. Kimyasal kastrasyon dediğimiz tedbiri de hakimin sağlık hekimleriyle istişaresi sonucu, her vakaya özgü dosyanın kişiselleştirilmesi, o kişiye tedbir uygulanırsa faydalı olacak bir durum varsa, bu tedbirin uygulanacağı düzenlemeyi de tartışıyoruz. Tüm tedbirleri masada değerlendiriyoruz. Çocuklarımıza yönelik bu tür istismarların tamamıyla önleneceği bir düzenlemeye çalışıyoruz."

 CİNSEL SUÇLARDAN 18 BİN KİŞİNİN CEZAEVİNDE

 Cinsel suçlardan 18 bin kişinin cezaevinde olduğunu aktaran Gül, şöyle devam etti:

"Uyuşturucudan 51 bin 359 tutuklu ve hükümlü var. Hırsızlıktan 41 bin 434, cinsel suçtan 18 bin 492 kişi tutuklu ve hükümlü. Toplam rakam bu. Bu konuda hem cezaların artırılmasına yönelik hem de bu konudaki duyarlılık sebebiyle bu hususlarda çok yoğun tedbirler gündeme gelmiştir. Asıl olan olayların mahkemeye, karakola intikal etmeden önlenebilmesi. Bu konuda el birliğiyle bilinçli bir toplumla bu sorunları hep beraber aşmak için gerekli çalışmayı yapacağız."

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←