ADALET BAKANI GÜL: BİLİRKİŞİLİĞİ GÜVEN MÜESSESESİ OLARAK GÖRÜYORUZ A+ A-
13.02.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bilirkişiliğin dürüstlük, tarafsızlık, uzmanlık olmak üzere üç temel değere sahip olduğunu belirterek, “Biz, bilirkişiliği bir güven müessesesi olarak görüyoruz. Bilirkişiliğin güven verici fonksiyonu, üç temel değer üzerinde yükselmektedir. Bunlar, dürüstlük, tarafsızlık, uzmanlıktır. Bu değerleri yaşatan ve yansıtan bilirkişilik uygulamaları yargıya kalite ve hız getirir” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Bilirkişilik Çalıştayı’nda konuştu.  İyi işleyen bilirkişilik uygulamasının yargı hizmetlerinden memnuniyeti arttıracağını vurgulayan Bakan Gül, şöyle konuştu: “Bilirkişilik faaliyetlerinin şeffaf, tarafların etkisine kapalı, bilimsel olarak denetlenebilir olması, yargı hizmetlerinden memnuniyetin de önemli bir boyutunu oluşturmaktadır.  Biz, bilirkişiliği bir güven müessesesi olarak görüyoruz. Bilirkişiliğin güven verici fonksiyonu, üç temel değer üzerinde yükselmektedir: Bunlar, dürüstlük, tarafsızlık, uzmanlıktır. Bu değerleri yaşatan ve yansıtan bilirkişilik uygulamaları yargıya kalite ve hız getirir. Maliyet artıcı bir unsur olmaz, sorunların etkin çözümü olur. Adaleti yanıltmaz, geciktirmez, güven kaybına yol açmaz. O yüzden bilirkişilikte dürüstlük ayrı bir öneme sahiptir.”

Yargı yetkisinin bilirkişiye yüklendiği eski zamanların hukuk sistemi açısından kabul edilebilir bir durum olmadığını ve reformlarla aşıldığını belirten Bakan Gül, Bilirkişilik Kanunuyla uzun yollar katedildiğini söyledi.

BİLİRKİŞİLİKTE ADLİ TIP KURUMLARI ÇOK ÖNEMLİ

Adli Tıp Kurumlarının bilirkişilik uygulamaları açısından lokomotif görevinde olduğunu belirten Bakan Gül, çalışmalarıyla örnek teşkil eden adli tıp kurumlarına gerekli desteğin verildiğini, verilmeye de devam edeceğini kaydetti. Türkiye’de 11 Bilirkişilik Bölge Kurulu’nda 47 bin 319 bilirkişinin sicile kayıtlı olarak görev yaptığını anlatan Bakan Gül, “Bölge kurullarının faaliyete başladığı 2017 yılından bugüne kadar, 892 bilirkişi hakkında terör örgütlerine üyelik, iltisak ve irtibattan 168 bilirkişi hakkında mevzuata, bilirkişilik temel ve etik ilkelerine aykırı tutum ve davranışlar sebebiyle bilirkişilik sicili ve listesinden kalıcı olarak çıkarılmasına karar verildi. Ayrıca 217 bilirkişi hakkında ise geçici olarak listeden çıkarma ve bilirkişilikten yasaklama yaptırımları uygulanmıştır” dedi.

PERFORMANSA DAYALI SİSTEM BAŞLADI

Performansa dayalı sistemin yakın zamanda başladığını belirten Bakan Gül, yeni sistemde elinde dosya olan bilirkişiye tekrar dosya atanmayacağını kaydetti. Sistemin işleyişi sayesinde ilerleyen dönemlerde bilirkişilerin kapasitesinin de belirleneceğini anlatan Bakan Gül, böylece raporların geç gelmesi nedeniyle uzayan yargı süreçlerinin de kısaltılmış olunacağını kaydetti.

 

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←