ADALET BAKANI GÜL: AMAÇ BÖLGEDE HUZURU SAĞLAMAK A+ A-
27.01.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Kilis'te Zeytin Dalı Harekatı'nın hedefinin teröristler olduğunu belirterek, bölgedeki Türk, Kürt ve Arapların huzur ve güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Bakan Gül , "Hiçbir sivile, vatandaşa karşı yapılan bir hareket söz konusu değildir. Bilakis vatandaşlarımıza, ülkemize karşı yapılan saldırıları bertaraf etmeye yönelik bir operasyondur. Hemen yanı başımızda terör gruplarının Türkiye'ye tehditlerine karşı yapılan, uluslararası hukuka dayalı bu operasyonun, başarılı olacağına olan inancımız tamdır. Hiçbir etnik gruba veya unsurlara karşı değil, terörist gruplara yapılan bu operasyon, bir NATO ülkesi olarak NATO'nun da güvenliğini, Avrupa'nın da uluslararası toplumun da güvenliğini sağlamak için yapılan bir operasyondur. Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa şehirlerinin de güvenliğini sağlamak için çok önemli bir operasyondur." diye konuştu.

TAHRİBATA İLİŞKİN FOTOĞRAF SERGİSİ

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile birlikte Kilis'te bir dizi incelemelerde bulunan Bakan Gül, Valiliği ziyaret etti. Bakan Gül, terör örgütü PYD/PKK tarafından kente atılan roketlerin yol açtığı tahribata ilişkin fotoğraf sergisini gezip, şeref defterini imzaladı. 

Daha sonra Vali Mehmet Tekinarslan'ın makamına geçen ve Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili tedbirleri görüşen Çavuşoğlu ve Gül, terör örgütü tarafından kent merkezinde sivillere yönelik roketli saldırılar ile alınan önlemler hakkında bilgi aldı. Çavuşoğlu ve Gül, Belediye Başkanı Hasan Kara'yı da makamında ziyaret etti. 

ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE MEŞRUDUR

Bakan Gül, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Kilis temasları kapsamında terör örgütü PYD/PKK'nın roketli saldırısında ağır hasar alan tarihi Çalık Camisi'nde incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Gül, "Çalık Camisi'ne Afrin'den atılan bir bomba Zeytin Dalı Harekatı'nın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir tablodur. Muhatapların asla siviller olmadığını, teröristler olduğunu gösteren bir tablodur. Bir kutsala, camiye yapılan saldırı terör saldırısıdır." diye konuştu. 

Gül, harekatın esasen teröristlere yönelen, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayan bir operasyon ve barış harekatı olduğunu vurguladı. Bakan Gül, "Güvenliğe yönelik bir zaruretten kaynaklı bir operasyondur. Asla hiçbir etnik ya da farklı bir kesime yapılan bir operasyon değil, bu harekat terör gruplarına, PYD/PKK, DEAŞ'a yapılan bir operasyondur ve uluslararası hukuk çerçevesinde meşrudur. BM'nin sözleşmelerine göre hukuka uygundur." diye konuştu.

MEHMETÇİKLERİMİZ İÇİN DUA EDİYORUZ

Bakan Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşallah Mehmetçiğimizin kendi ifadesiyle kızıl elmaya giden, Türkiye'nin bağımsızlığı, huzuru için yapılan operasyona giden tüm Mehmetçiklerimiz için dua ediyoruz. Asla Suriye'nin sınırlarında, topraklarında gözü olan bir ülke değiliz. Biz kendi ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliği için bu operasyonu Sayın Cumhurbaşkanımız, başkomutanımızın liderliğinde başarılı şekilde sürdürüyoruz. Bizler de Kilis halkına geçmiş olsun demek ve terör eylemlerinin sonuçlarını yerinde görmek için Kilis'e geldik. Tüm Mehmetçiklerimize selamlarımızı söylüyoruz. İnşallah hukuka uygun bu operasyon başarılı şekilde sonuçlanacak." 

HASAR GÖREN BİNADA İNCELEME

Kilis'teki temaslar kapsamında ayrıca Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Bakan Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK mensuplarının kent merkezine yönelik roketli saldırısında hasar gören binada incelemelerde bulundu. Mahalle sakinleri, Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'a sevgi gösterisinde bulunarak, "Allah sizi korusun" diye seslendi.

BASIN MERKEZİNİ ZİYARET

Bakan Gül, incelemelerin ardından Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünce  (BYEGM) Öncüpınar Sınır Kapısı'nda oluşturduğu basın merkezini ziyaretinde yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının da operasyonda fedakarca görev yaptığını vurgulayan Bakan Gül, "Hepinize bu yoğun emeklerinizden dolayı teşekkür ediyoruz, başarılar diliyoruz. Sizler de yansıtıyorsunuz, Mehmetçiğimiz asla bir sivile, masuma değil teröristlere yönelik bu operasyonu yapmaktadır." dedi. 

Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin soru üzerine Gül, Türkiye'nin gerek yabancı terörist savaşçılarla gerekse de DAEŞ, PYD/PKK ile hukuk çerçevesinde mücadele eden ülkelerin başında geldiğini belirterek, Türkiye'nin dünyayı, insanlığı tehdit eden tüm terör örgütleriyle mücadele eden bir ülke olduğunu vurguladı. 

Gül, Türkiye'nin uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde, çizdiği çerçevelerde terörle mücadele ettiğine dikkati çekerek, "Bu konudaki kararlılığımız sürmektedir. Bununla ilgili sayıları kamu oyuyla da paylaşıyoruz. Cezaevlerinde DAEŞ olsun, PKK/PYD olsun, yurt dışına terörist unsurlar olarak çıkmaya çalışanların engellenmesi ve yargılanmasını, bu mücadeleyi kararlı bir şekilde Türkiye yapıyor. Türkiye'nin terörle mücadelesi, uluslararası toplumun huzuru, güvenliği için çok önemli bir durumdur. Bu hususta Türkiye'nin yalnız bırakılmaması, terörle mücadelesine destek verilmesi, uluslararası toplumun yararına olacaktır. Dünyayı tehdit eden hangi terör örgütü olursa olsun Türkiye bu unsurlarla mücadeleyi sürdürecektir." diye konuştu.

Bakan Gül ayrıca Ağrı M Tipi Cezaevi'nin kapatılan artezyen kuyusundan sızan gazdan etkilenerek şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yılmaz Özden'in ailesini ziyaret etti.

  

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←