18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103. YILDÖNÜMÜ MESAJI A+ A-
18.03.2018

Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül'ün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Münasebetiyle Yayımladıkları Mesaj:

Çanakkale Zaferi; sadece şanlı tarihimizin değil, dünya tarihinin en muhteşem ve muazzam zaferlerinden biridir.

Aziz ecdadımız; 103 yıl önce Çanakkale'de vatanımız, bayrağımız, ezanımız, istiklalimiz ve istikbalimiz için destansı bir mücadele vermiş ve bu toprakları yeniden vatan kılmıştır.

Çanakkale Zaferi; kadınıyla erkeğiyle, yediden yetmişe kahraman bir milletin, bütün askeri ve ekonomik imkânsızlıklara rağmen çağın en gelişmiş ordularını mağlup etmesi demektir.

Çanakkale Zaferi; inancın, azmin, fedakârlığın, direniş ruhunun, diriliş şuurunun, sinelerdeki vatan ve iman sevgisinin, tarihin sayfalarına altın harflerle yazılması demektir.

Hiç şüphesiz ki; bu büyük zaferden güç ve cesaret alan milletimiz, İstiklal Harbi'nde de büyük bir başarı elde etmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.

Ecdadımızın göstermiş olduğu bu destansı kahramanlık ve mücadele ruhu bugün yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Milletimiz, bu kahramanlık ve mücadele ruhundan ilham alarak 15 Temmuz'da vatanına sahip çıkmış ve işgalcilere bir kez daha “Bu vatan işgal edilemez!” dedirtmiştir.

Aynı şekilde, kahraman Mehmetçiğimizin, vatanın müdafaasında göstermiş olduğu büyük azim ve kararlılık; 103 yıl önce aziz şehitlerimizin uğruna can verdikleri istiklal davamızın bir devamıdır.

Ecdadımızın bizlere emanet ettiği aziz vatanımıza ve ay-yıldızlı bayrağımıza ilelebet sahip çıkacağız. Her ne pahasına olursa olsun, al bayrağımız şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış vatan topraklarımız üzerinde dalgalanmaya devam edecektir.

Şanlı zaferimizin 103. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i, Çanakkale’de şehit düşen bütün kahramanlarımızı ve bütün şehitlerimizi hürmetle, şükranla ve rahmetle yâd ediyorum. O günden bugüne gazilerimizden vefat edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlık, huzur ve afiyet diliyorum.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←