4 Ağustos 2014 Tarihli Hürriyet gazetesinde yayınlanan “Karataş çiçek açmaz” başlığıyla verilen Habere ilişkin Basın Açıklaması (04.08.2014) A+ A-
04.08.2014

4 Ağustos 2014 Tarihli Hürriyet gazetesinde yayınlanan “Karataş çiçek açmaz” başlığıyla verilen ve Adana Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda koğuşlarda çiçek yetiştirmenin yasak olduğu, söz konusu ceza infaz kurumunun kreşinin kullanılmadığı, koğuşlarda hükümlü/tutukluların yemek yapmalarına izin verilmediği, tel örgülere pankart asılmasına hücre cezası, açlık grevine ise disiplin cezası uygulandığı, televizyon ve dolapların hükümlü ve tutuklu imkanlarıyla alındığı ve  suların neredeyse hep kesik olduğu iddialarıyla ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

  1. Ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutukluların kaldıkları odalarda bulundurulabilecekleri eşyalar,“Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmelikte” açıkça ve ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Yönetmenlikte belirtilen eşyaların dışındakilerin odalarda bulundurulması mümkün değildir.
  2. Karataş ilçesinde kreş bulunmamaktadır. Bu nedenle kurumda anneleriyle birlikte kalan çocukların bu ihtiyacını karşılamak için kurum bünyesinde kreş ve çocuk oyun parkı oluşturulmuştur.
  3. Kurumda meydana geldiği söylenen su kesintileri, şehir şebekesinde meydana gelen  arızalardan kaynaklanmaktadır. Bu tür kesintiler sırasında hükümlü ve tutukluların su ihtiyaçları, kurumda bulunan 30 tonluk su deposundan karşılanmaktadır. Su kesintileri haricinde, her gün 07.00-19.00 saatleri arasında sıcak su verilmektedir.
  4. Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda mutfak teşkilatı bulunmakta ve hükümlü/tutukluların yemekleri buradan verilmektedir. Bu nedenle kurumdaki odalarda bulundurulacak eşyalara ilişkin yönetmelik gereğince odalarda yemek pişirilmesi uygun görülmemektedir. Bununla birlikte, odalarda pişirilmeden yenebilen gıda ürünlerinin bulundurulmasında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.
  5. Kurumda kalan hükümlü ve tutuklular, ilgili yönetmeliğin 9’uncu maddesinde belirtilen TV, buzdolabı vs. eşyaları kurum kantininden ücretlerini ödemeleri kaydıyla alabilmektedirler. Maddi durumu uygun olmayan hükümlü ve tutukluların bulunduğu odalara ise sosyal yardım kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel şahısların yaptıkları bağışlar sonucu TV ve buzdolabı verilmektedir.
  6. Kurumda, sürekli olarak kuaför eğitim kursu faaliyeti yürütülmektedir. Başvuran tüm hükümlü/tutuklular, ücretsiz olarak saç kesimi ve diğer ihtiyaçlarını buradan karşılamaktadırlar. Ayrıca, talep edilmesi durumunda, kurum kantininden, makyaj malzemelerini de alabilmektedirler.
  7. Hükümlü/tutuklulara, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 37 ila 44’üncü maddelerince disiplin cezaları verilmektedir. Verilen bu cezalara karşı, hükümlü ve tutukluların infaz hakimliklerine itiraz hakları bulunmaktadır. Verilen cezalar, infaz hâkimliğinin kararı ve itirazı halinde ağır ceza mahkemesinin kararından sonra uygulanmaktadır. İddia edildiği gibi hiçbir hükümlü/tutukluya keyfi ceza verilmesi söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←