29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI A+ A-
28.10.2017

Cumhuriyetimizin ilanının 94. yıldönümünü gururla yaşıyoruz. Cumhuriyet bizim için bin yıllık Anadolu'daki devlet geleneğimizin vardığı son nokta olmuştur. Büyük devlet ideali, Cumhuriyet ile kemâl düzeyine erişmiştir. Son yıllarda devlet ve millet olarak yaşadıklarımız, Cumhuriyete dört elle sarılmamız gerektiğini de göstermiştir. Zira Cumhuriyet demek, milli birlik ve beraberlik ruhu ile Milli Mücadele'yi zaferle sonuçlandırmak demektir. Bugün aynı ruh ve idealle Cumhuriyetimize sahip çıkma cehdi, kararlılığı ve iradesindeyiz. Devletimizin ve milletimizin Cumhuriyetin özüne, ruhuna ve anlamına sahip çıkması istiklâlimizin teminatı olacak, istikbâlimizi güvence altına alacak bir durumdur. İstiklâline gölge düşmemiş, millet ruhu yüksek, iktisadi ve demokrasi açısından güçlü bir Türkiye ile Cumhuriyetimizi kuvvetlendirmeye, yaşatmaya ve örnek hale getirmeye devam edeceğiz.

Devletimizin ve milletimizin içeriden ve dışarıdan maruz kaldığı saldırı ve ihanetlerle baş edebilme gücü, bunları boşa çıkarma iradesi ve tarih boyunca olduğu gibi zafere ulaşma cehdi en son 15 Temmuz 2016 günü yaşadığımız ihanet girişiminde görüldü. Bu kanlı darbe girişimine karşı milletimiz devletine ve vatanına sahip çıkmış hain sürüsüne gereken cevabı vermiştir. Bugün bu ihanet örgütü ile ilgili süreç artık hukukî bir mücadele süreci olarak devam etmektedir. İnanıyorum ki, ihanete iştirak edenler yargı önünde suçları nispetinde hak ettikleri cezaları alacaklardır.

Yargımızın bütün süreçlerdeki özgüvenli uygulamaları, adalete olan güveni olduğu kadar hukukun üstünlüğünü de güçlendirecektir. Yargı mensuplarımızın terör örgütleri ve suçlularla hukuk çerçevesindeki mücadelesi adil devlet felsefesine ve Cumhuriyet ideallerine katkılar sunacak boyuttadır. Yargı çalışanlarımızın bu yüksek ideal çerçevesinde adaletin gerçekleştirilmesi amacıyla ayrı ayrı sorumluluk yüklenme çabasında olduklarını gururla müşahede etmekteyim. Aziz milletimize yakışır bir adalet sistemini teşekkül ettirmek her birimize düşen görevler arasındadır. Adalet Bakanlığı olarak çalışmalarımızı yüksek sorumluluk, ideal ve bilinçle sürdürmeye devam edeceğimizin altını çizmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle, yargı camiamızın, mesai arkadaşlarımın ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucularına ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Abdulhamit GÜL
Adalet Bakanı
Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanı

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←